Náklady dosahují šest milionů korun a drtivou většinu uhradí Evropská unie. Zbytek pak havířovský dopravce.

Zcela nové e-paper displeje jsou založeny na zobrazovací technologii, která napodobuje vzhled inkoustu na papírové stránce. Pro svůj provoz potřebují minimální napájení, které zajišťují solární panely. Klasické označníky budou nově na vybraných zastávkách obsahovat jak dobře známý papírový jízdní řád, tak i e-paper a solární panel.

Hostem podcastu Ostravské ozvěny byl Jan Rafaj, generální ředitel české pobočky společnosti Heimstaden a také prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Moderuje šéfredaktor Deníku Extra Martin Pleva, 1. února 2024, Ostrava.
Jan Rafaj: Nájmy Heimstadenu zdraží, dost lidí dostane peníze zpět z vyúčtování

„Tato technologie je v Evropě již používaná, ale u nás zatím příliš rozšířená není. Díky své snadné instalaci a minimálním nárokům na provoz má určitě velký potenciál a nás těší, že občané Havířova ji také budou moci začít využívat,“ říká havířovský náměstek pro investice a chytré město Bohuslav Niemiec.

Snadná obsluha

Obsluha digitálního zobrazovače jízdních řádů bude pro cestující velmi snadná. Panel bude neustále zobrazovat čas do příjezdu nejbližších spojů, včetně jejich případného zpoždění či mimořádné události v dopravě. Údaje se aktualizují automaticky každou minutu a zohledňují aktuální polohu autobusu.

Součástí panelu je velké ovládací tlačítko pro cestující, při jednom stisku se panel podsvítí pro lepší čitelnost textu, což se bude hodit pro využití při zhoršené viditelnosti nebo ve večerním provozu.

Poutač na křižovatce před Lučinou na Frýdecko-Místecku, únor 2024.
Vítá Vás Obec Lučina. Je to správně česky? Nová obecní cedule budí pozornost

Dva stisky ovládacího tlačítka aktivují technologii hlasového asistenta, který nejbližší odjezdy spojů cestujícím přečte. Tato technologie usnadní cestování lidem se sníženou schopností orientace nebo komunikace, kteří by jinak byli odkázáni na pomoc spolucestujících či na individuální dopravu za pomoci blízké osoby.

Kromě zastávek s e-paper panely bude v rámci projektu instalováno ještě devět velkých elektronických LED panelů ve čtyřech nových lokalitách v rámci Havířova, konkrétně u zastávek Město, střed (ve směru do Ostravy), Podlesí, Úřad práce (ve směru do Ostravy,) Podlesí, Nad Terasou v jednom směru a pro zastávku Šumbark, bazén (v obou směrech).

K TÉMATU

Připravované zastávky s technologií e-paper v Havířově

· Havířov, Podlesí, Merkur
· Havířov, Podlesí, Těšínská
· Havířov, Město, nemocnice (2x)
· Havířov, Město, Puškinova
· Havířov, Město, Jitřenka
· Havířov, Bludovice, kopec
· Havířov, Šumbark, 2. etapa Orlí
· Havířov, Šumbark, H. Malířové
· Havířov, Životice, Přátelství
· Havířov, Město, Nám. Republiky (2x)
· Havířov, Město, u podloubí (2x)
· Havířov, Šumbark, 2. etapa u hřbitova
· Havířov, Podlesí, Rušná
· Havířov, Město, pož. zbroj.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Toto je TOP 5 základek Karvinska, kde žáci nejlépe zvládli přijímačky na střední

Zdroj: Deník/Kateřina Součková