Jedním z prvních měst, které vyhlásilo boj gamblerství v rámci celé České republiky, byl Bohumín. To se psal rok 2005, kdy celoplošný zákaz ještě nebyl možný. V roce 2015 však město zakázalo hazard v celém městě celoplošnou vyhláškou.

Havířov, Restaurace Piknik v OC ELAN.
Takové jsou ceny menu v Karviné a Havířově. Oběd pod 150 korun není problém

„Bojovali jsme nejen s hazardem jako takovým, ale i s postojem ministerstva financí, s nímž vedlo soudní spor, stejně jako s provozovateli výherních automatů. Poslední soudní spor skončil až v roce 2023, čímž považujeme tento boj za vyhraný,“ říká starosta Bohumína Petr Vícha.

Čtěte také

OBRAZEM: Takto dnes vypadá práce v Dole ČSM. Podívejte se do podzemí

Já su horník, kdo je víc? Na šachtě to chtělo dobrou kondici i ocelové nervy

Karvinsko zasáhl velmi silný otřes. Došlo k němu v Dole ČSM

VIDEO: Karvinské moře má novou atrakci. Plovoucí molo s posezením

Po vzoru Bohumína se později vydala další města okresu – například Český Těšín, sousední Třinec anebo Havířov, kde je provozování hazardních her na území celého města zakázáno. „Na živé hry vydává licence ministerstvo financí a řídí se tím, jak se města staví k hazardu. Jelikož je hazard na území města zakázán, ministerstvo již nevydalo žádné licence na provozování živé hazardní hry na území Havířova,“ říká mluvčí města Rosalie Seidl Pokorná.

Na Havířovských slavnostech došlo v sobotu (3. 9. 2022)  odpoledne k nehodě kolotoče. Zraněno bylo 17 lidí včetně dětí.
Rok po úrazu z kolotoče na Havířovských slavnostech. Žena přišla nejen o práci

Stejná situace je v Třinci. „U nás je hazard obecně závaznou vyhláškou zcela zakázán. O povolení hazardu, ani v omezené míře“, neuvažujeme. Aktuálně neevidujeme žádnou žádost na zřízení kasina v našem městě,“ řekl náměstek primátorky Ivo Kaleta.

Zbytky hazardu na Karvinsku? Zde

V Orlové je provoz hazardních her regulován. „Provozovat jej lze pouze v budovách nacházejících se mimo okruh vzdálenosti do 100 metrů od hlavního vchodu budov škol a školských zařízení, zařízení sociálních služeb, nemocnice, polikliniky, kostela či církevních zařízení.

„Město mělo v minulosti více provozoven hazardních her, které se postupně zredukovaly do nynější podoby. Jsme si vědomi společenské škodlivosti hazardních her, ale jejich nulová tolerance nic neřeší, protože gamblerství i loterie se postupně přesouvají do on-line prostředí,“ uvedla starostka města Lenka Brzyszkowská.

Ostravané míří za levnými cigaretami do Polska. Na balíčku ušetří i 50 korun, 26. srpna 2023.
VIDEO: Doma už ne. Kuřáci z Karvinska jezdí pro levné cigarety do Polska

Karviná byla zprvu k hazardu tolerantní a ještě před zhruba deseti lety existoval seznam přibližně 90 podniků, kde automaty mohly fungovat. Postupně se však jejich počet redukoval a od roku 2018 ve městě platí vyhláška, která toleruje pouze podniky typu kasina. „O změně vyhlášky aktuálně neuvažujeme, upozorněni na to byli i zástupci dané společnosti,“ řekl mluvčí magistrátu Lukáš Hudeček.