Pro ty, kdo si prozřetelně zvedli zálohy, nejsou výsledná čísla nijak hrozná, a v případě velkých přeplatků za rok 2022 firma nájemníkům po dohodě nabídne snížení záloh. Ovšem ti, kdo tak neučinili, teď nevěřícně kroutí hlavou a přemýšlejí, kde vezmou na doplatky. Někdy i v řádech desetitisíců korun. 

Téma vyúčtování, která si klienti mohou sami stáhnout přes mobilní aplikaci, je od pondělí hitem na sociálních sítích. „Přišlo nám vyúčtování, čekali jsme přeplatek, jelikož celou zimu máme topení na dvojce, maximálně na trojce. S vodou taky šetříme, v bytě o velikosti bytě 2 plus 1 jsme dva. Zálohy máme 6 tisíc korun a přesto 6 tisíc doplácíme… Já to nechápu…“ napsala jedna z diskutujících ve skupině Heimstaden.

Městská realitní agentura Havířov, sídlo společnosti v ulici U Lesa, duben 2023.
Co hledala policie v MRA Havířov. Souvisí zákrok s kauzou Stoka?

Naopak Martina Ramachová z Karviné má důvod k radosti. „Sice ještě nemám přesné vyúčtování, ale dostala jsem zprávu, že mi budou něco vracet,“ prozradila. 

Nesrovnalosti reklamujte

Nezřídka si lidé v diskuzích stěžují na nesrovnalosti ve vyúčtování, nejvíce na účtované množství spotřebované vody. Reklamace lze podat písemně nebo elektronicky. Od příštího týdne bude podle mluvčí společnosti možné reklamaci vyřizovat i přes aplikaci Heimstaden.

Firma vyjde vstříc těm, pro které je nedoplatek nad jejich finanční možnosti. „Pokud má někdo vysoký nedoplatek, může po dohodě s námi částku doplatit do konce kalendářního roku, a to ve splátkách. Záleží nám na tom, abychom se s každým nájemníkem domluvili,“ tvrdí mluvčí Heimstaden Kateřina Piechowicz.

Požár domu v Orlové-Porubě 18. dubna 2023.
Pokus o vraždu. Muž v Orlové chtěl zřejmě upálit dva lidi, sám při tom zemřel

Podle zprávy, kterou firma zveřejnila, stoupl počet těch, kteří u ní skončili s přeplatkem, ve srovnání s rokem 2021 z jedné poloviny na tři čtvrtiny. Klienti, kteří ušetřili, dostanou zpět průměrně 4500 korun. Průměrný nedoplatek je okolo 1800 korun a nájemníků s nedoplatkem bylo loni oproti roku 2021 o polovinu méně. „Zároveň klesl median dlužné částky o zhruba 15 procent na necelých osmnáct set korun,“ přiblížila mluvčí společnosti. 

Zálohy bude možné snížit

Přeplatky dostanou lidé vráceny na účet nebo prostřednictvím složenky do konce července letošního roku. Od 1. července budou mít zároveň nájemníci, kteří měli přeplatek, možnost snížit si platby za teplo a teplou vodu. „Bude to ale individuální a v závislosti na výši přeplatku. V některých případech půjde až o 20 procent,” dodala ředitelka klientských služeb Heimstadenu Karina Vališová.