Zdravotníci z vybraných oddělení a ambulancí obdrželi osobní tísňová tlačítka a rovněž došlo k posílení nemocniční ochranky.

Zavedení osobních tísňových tlačítek umožňuje okamžitý přenos informace o kritické situaci kdekoliv v nemocnici a urychluje zásah ochranky. „V ochrance došlo k výměně členů tak, aby byl zajištěn vyšší akční potenciál účinněji zasáhnout při vzniku konfliktní situace. Pevně doufám, že obě opatření budou účinná a přispějí k vyšší míře bezpečí našich zaměstnanců,“ říká ředitel Karvinské hornické nemocnice Tomáš Canibal.

První ohlasy

První ohlasy zaměstnanců svědčí o tom, že snahu vedení nemocnice vítají a oceňují ji. „Zatím jsem se setkala jen se slovní agresí, ale i tak jsem díky nouzovému tlačítku určitě klidnější. Snad ho nikdy nebudu muset použít,“ doufá sestra z příjmové ambulance Žaneta Palašová.

Zdravotníci na odděleních a v ambulancích prozatím obdrželi přes tři desítky bezdrátových tísňových tlačítek. Ta lze připevnit na oděv, nosit na krku, v kapse nebo na klíčích. „V případě pocitu ohrožení zmáčkne zdravotník nouzové tlačítko. Když se rozsvítí, okamžitě odesílá signál do mobilních telefonů členů ochranky. Čipy jsou adresné, přiřazené k danému oddělení nebo ambulanci, takže ochranka vidí, kde má zasáhnout,“ vysvětluje provozně-technický náměstek nemocnice René Bělica.

Na tísňová tlačítka rovněž dálkově dohlíží technik v monitorovacím středisku, který kontroluje jejich funkčnost, stav baterie a další technické záležitosti. Na pořízení osobních nouzových tlačítek vynaložila Karvinská hornická nemocnice 167 tisíc korun.