Kdo nevyužije této nabídky, na konci března OKD opustí. Takových lidí může být až 700. V Paskově pracuje přibližně 1600 lidí. Více než 300 odešlo ke konci loňského roku v rámci dobrovolných odchodů, 300 lidí bude zajišťovat technickou likvidaci. O přesun do karvinské části revíru zatím požádalo asi 270 zaměstnanců Dolu Paskov.

„Místo je k dispozici asi 500," řekl mluvčí společnosti Ivo Čelechovský s tím, že horníci z Paskova budou podle potřeb umisťováni na všechny ze čtyř závodů v Karviné a ve Stonavě. Firma jim prý z Frýdecko-Místecka zajistí dopravu do zaměstnání.

Odborový předák z Dolu Paskov Rostislav Palička zdůvodňuje nerozhodnost některých horníků například vysokým věkovým průměrem zaměstnanců Dolu Paskov. Ten je přes 48 let. „Nikdo dnes nezaručí, že OKD bude do budoucna fungovat. Osud firmy je v rukou členů věřitelského výboru, kteří rozhodnou až v dubnu. Taky se může stát, že firma skončí v konkurzu. Horníci zažívali tři roky velkou nejistotu, kterou část z nich už nechce zažívat znovu," řekl Palička.

Ti, kdo se dosud nerozhodli, se mohou obrátit na pracovníky projektu Nová šichta, kteří jim pomohou s hledáním nového zaměstnání. K dispozici je navíc mobilní poradenské středisko úřadu práce, které od minulého týdne funguje přímo v prostorách Dolu Paskov.

„Jeho zástupci poskytují poradenské služby všem zájemcům přímo v prostorách zaměstnavatele," uvedla mluvčí ÚP ČR Kateřina Beránková.

V mobilních úřadovnách zatím pomohli více než stovce horníků. Podle Kateřiny Beránkové je zájem převážně o rekvalifikace na pozice řidičů, obsluhy vysokozdvižných vozíků, svářečů, obráběčů CNC strojů, strojníků nebo jeřábníků. „Odborníci na trh práce s horníky probírají jejich konkrétní situaci, seznamují je s nabídkou volných pracovních míst v regionu i v celé ČR, tak aby v ideálním případě vůbec nepřišli do evidence ÚP, ale nastoupili rovnou k novému zaměstnavateli," řekla Beránková. Na pracovištích OKD budou experti do konce března.