Mobilní aplikaci, která toto všechno umožňuje, představila minulý týden v Ostravě obecně prospěšná společnost Čisté nebe. Autoři nápadu a projektu přiznávají, že inspirací jim byla neschopnost současné legislativy došlápnout si na ty, kteří zneužívají děravých zákonů týkajících se ochrany ovzduší a bezstarostně topí ve svých kotlích vším možným – od hnědého uhlí, uhelných kalů, mokrého dřeva, ale třeba i plastů až k nejrůznějším materiálům, které mají do ekologického paliva hodně daleko.

„Často se na nás ale obracejí sami lidé, kterým vadí, že jim někdo beztrestně čmoudí pod okny," říká ředitelka obecně prospěšné společnosti Čisté nebe Markéta Ubíková.

Nápad, na vytvoření mobilní aplikace, která by dala velké části veřejnosti upozornit adresně na majitele domu, kde se možná topí neekologickým palivem, se líbil krajským úředníkům a podpořili projekt Čistý komín (www.cisty-komin.cz) téměř 100 tisíci korun.
Autoři mobilní aplikace říkají, že aplikace je velmi jednoduchá. Stačí vyfotit čoudící komín a fotku vložit na internet. Ale nejen to. „Je možné také vyplnit své jméno a podrobnější informace o komínu: kde se dům nachází, zda se z komína takto kouří pravidelně a další," říká Stanislav Ubík ze společnosti Čisté nebe.

Autoři projektu včetně krajských úředníků se netají tím, že cílem tohoto snažení je osvětovou metodou upozornit na problematiku znečišťování ovzduší nevhodným způsobem vytápění v domácnostech. „Věříme, že tím, že společně vytvoříme mapu čoudících komínů, se nám podaří zapůsobit na "špindíry-komíny" a motivovat veřejnost ke změně: výměně starého kotle za nový nebo volbě ekologičtějšího paliva," píší zástupci společnosti Čisté nebe na svých webových stránkách.

Starostové novinku vítají

Problematika lokálních topenišť a neukáznění domkaři trápí velkou část veřejnosti a proti tomuto nešvaru brojí i místní politici. Bohužel nejsou úspěšní, protože současná legislativa samosprávě neumožňuje kontrolovat ani ty domkaře, u kterých podezření, že se nechovají ekologicky, hraničí s jistotou. Proto velmi vítají zapojení veřejnosti do boje za lepší ovzduší.

„Jednoznačně tuto iniciativu podporuji a určitě se zapojím i jako občan. Není možné přehlížet ty, kteří nás zcela bezostyšně tráví," říká primátor Karviné Tomáš Hanzel.

Stejně tak starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek. Právě ve Věřňovicích, které jsou součástí Dolní Lutyně, zaznamenávají monitorovací stanice už spoustu let nejvyšší hodnoty prachu v ovzduší. Z části za to může poloha obce v kotlině podél řeky Olše, ale tamní domkaři rozhodně nemohou jít v ekologickém chování příkladem. Přestože je obec z velké části plynofikována.

„Myslím si, že je to dobrá věc. Ta myšlenka se mi líbí. Informaci o této aplikaci určitě budeme chtít zveřejnit i v našich obecních novinách, aby se dostala ke všem lidem v obci," říká starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek

Starosta Českého Těšína Vít Slováček je rád za každou akci, které povede ke snížení znečištění ovzduší. „Už dlouho upozorňujeme na občany, že to, co bylo v našich silách a v rámci našich právních kompetencí, jsme pro snížení emisí vykonali. Ovšem obávám se, že tato iniciativa, pokud nebude mít zákonné důsledky, nebude mít žádný vliv na nemalou kategorii občanů, kterým je reakce okolí lhostejná. A to jsou přesně ti lidé, kteří neváhají topit plasty a podobně," tvrdí českotěšínský starosta.

Deník měl ke kouřícím komínům vlastní rubriku a lidé do ní posílali fotografie: Vadí vám čadící komíny? Vyfoťte je