Podle analytika společnosti Zlaťáky.cz Jakuba Petrušky mohou v budoucnu padnout i jiné menší banky, což může vést k investicím do zlata. K tomu mohou lidé využít i nákup limitovaných mincí, jako je například Vídeňský filharmonik, který je do konce dubna k vidění na prodejní výstavě v Ostravě.

S investiční mincí můžete i zaplatit

„Lidé zkrátka věří více kovu, než systému,“ hodnotí situaci kolem zvýšené poptávky po zlatu analytik Jakub Petruška. V případě, že by měl někdo zájem vyměnit své úspory za cenný kov, může zamířit právě na prodejní výstavu prodejny Zlaťáky.cz, sídlící vedle hotelu Imperal v Ostravě. Hlavní hvězdou výstavy je mince Vídeňský filharmonik, která byla vydaná rakouskou mincovnou v roce 2009. Její nominální cena byla tehdy dva tisíce eur, tedy asi 46 tisíc korun.

Po čtrnácti letech se hodnota sběratelské mince vyšplhala na částku okolo 990 tisíc korun. „Vzhledem k tomu, že mince byla vyražena v omezeném množství 6027 kusů, dělá to z ní sběratelský kousek,“ vysvětluje Petruška.

Unikátní dvacetiuncová mince (622,06 gramů, pozn. red.) vznikla v limitovaném počtu 2009 kusů pro Evropu, 2009 kusů pro Ameriku a 2009 kusů pro Japonsko. Je známo, že Vídeňští filharmonici nesou název a design Vídeňské filharmonie, a to již od roku 1989. Razí je rakouská mincovna Münze Österreich a jsou také oficiálním platidlem této země.

Pamětní mince i jako 3D pyramida

Zlatí filharmonici, vytvoření z 24karátového zlata, mají na lícní straně motiv varhan ve Zlatém sále vídeňského Musikvereinu, sídla Vídeňské filharmonie. Od první ražby jsou na rubové straně mince zobrazeny nástroje slavného vídeňského orchestru - lesní roh, fagot, harfa, violoncello a housle.

Pro jejich velký úspěch se v roce 2008 začaly razit také stříbrné mince a poté i patinové. Pro ty, které rakouská mince nezaujme, nabízí prodejna i další. Například minci vyraženou jako pocta britské královně Alžbětě II., nebo zlatá pamětní mince ve 3D tvaru pyramidy.

Světové burzy většinou udávají cenu zlata v dolarech za trojskou unci (oz, pozn. red.), která odpovídá váze 31,103 gramů. V současné době je cena zlata asi 42 776 korun za jednu unci. Zajímavostí je, že pokud někdo jakoukoli limitovanou minci už vlastní, může s ní kdykoli zaplatit i běžně v obchodě.