Skupina Ad Hoc Group, která je od února vlastníkem NWR, totiž neprodloužila termín, do kdy se chtěla se státem dohodnout na podmínkách dalšího provozování společnosti. Nezávazný termín vypršel v pátek. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) označil stanovení termínu za vydírání. Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) jde o brutální nátlak majitelů bezcenných akcií.

„Není možné, aby nám někdo dával ultimáta, hlavně ne následníci vlastníků OKD," řekl Babiš. „Firma (OKD) byla totálně vytunelovaná po všech stránkách. Peníze, majetky, byty, vlečky, vagony, všechno je pryč," dodal. Stát podle něj není připraven vstoupit do OKD ve stavu, v jakém firma je.

„Chápeme, že rozhodnutí nelze přijmout ze dne na den, ale ministři jsou o krizi informováni již od začátku ledna," uvedl mluvčí AHG Roman Pařík. Podotkl, že pokud by skutečně insolvence nastala, vláda se jednání s AHG nezbaví. „Byli bychom hlavním věřitelem, takže stejně s námi jednat musí," řekl.

Ministr průmyslu Jan Mládek v reakci označil současné počínání AHG za brutální nátlak.

Odpolední schůzky zástupců ministerstev průmyslu a financí s vedením OKD se účastnil jen Babiš, Mládek je pracovně mimo republiku. „Na jednání byly podány dodatečné informace, které si pan ministr Babiš vyžádal, šlo se ještě do většího detailu. Zároveň bylo vedení OKD požádáno o další schůzku na téma dovysvětlení nějakého typu uzavřených obchodních smluv," řekl po schůzce mluvčí AHG Roman Pařík. Přijetí nějakého finálního závěru, se podle něj jednání netýkalo.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík médiím řekl, že předpokládá, že pokud by vlastníci firmy chtěli vyhlásit insolvenci a ukončit hornickou činnost, zasáhl by stát. Tak jednoduché to ale podle něj nebude, protože ze dne na den přestat těžit úplně nelze. „Důl je trošku jiná instituce než běžná fabrika. Tam zaprvé povinností toho, kdo měl možnost těžit, je vytěžit tyto zásoby. Odpis zásob je možný se souhlasem Českého báňského úřadu, což je institut patřící státu. Z mého pohledu to tak nemůže být," řekl Pytlík.

Za čtyři miliardy může být OKD státní

Zástupci AHG v neděli uvedli, že minulý čtvrtek nabídli českým ministrům, že státu černouhelnou firmu prodá za méně než 150 milionů eur, tedy méně než čtyři miliardy korun. Ministr Mládek na to řekl, že za samotné akcie firma požadovala 120 milionů eur (asi 3,2 miliardy korun). „Nedovedu si představit, že by vláda tuto koupi bezcenných akcií odsouhlasila," do­dal.