Vlastníci OKD, sdružení investičních fondů Ad Hoc Group (AHG), tvrdí, že chtějí firmu restrukturalizovat a dál těžit, ovšem jak říkají, potřebují k tomu vstřícný přístup a hlavně prostředky od státu. Dokonce už směrem k českému státu padla nabídka na odkup společnosti OKD. Firmě ovšem stále hrozí, že věřitelé pošlou OKD do insolvence.

„V dohodu se státem, ať už na restrukturalizaci firmy nebo na odkupu stále věříme. Variantu insolvence nechce ani jedna ze stran," zopakoval mluvčí AHG Roman Pařík.

A právě nabídka na odprodej společnosti OKD je na stole. „Investoři vládě nabídli společnost OKD očištěnou od dluhu vůči bondholderům, a to za méně než 150 milionů eur. Tato nabídka znamená, že bondholdeři odepíší dluh za více než 400 milionů euro," řekl včera Deníku mluvčí AHG. Podle něj vláda na návrh zatím nereagovala.

Podle informací z ministerstva financí, které spolu s resortem průmyslu a práce a sociálních věc stát v jednání s majiteli OKD zastupuje, se ve věci stále jedná. Mluvčí ministerstva Kateřina Vaidišová řekla, že do doby než padne definitivní rozhodnutí, nebude s informacemi konkrétnější.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) už minulý čtvrtek připomněl, že stát si od AHG vyžádal určité informace, na základě kterých se rozhodne o postoji vlády. „V pondělí máme nějaké jednání a uvidíme. Má přijít určitá nabídka od Ad Hoc Group na odkoupení pohledávek, ale je to samozřejmě složitá transakce a je na to potřeba více času," řekl novinářům vicepremiér.

AHG minulý víkend uvedla, že součástí návrhu na reorganizaci OKD, který předložila v březnu vládě, je účast státu ve výši čtyř miliard korun výměnou za akciový podíl. Skupina dále navrhla státu, že odepíše 420 milionů eur (11,3 miliardy korun) dluhu a dodá do firmy hotovost 35 milionů eur (956 milionů korun) až do doby stabilizace OKD.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) ale minulou neděli v České televizi zopakoval, že vyžadovaná státní pomoc by byla větší. Z výpočtů, které byly udělány na základě nabídky AHG, podle něj vychází, že stát v budoucnu zaplatí za řešení situace v podniku 15 až 19 miliard korun bez záruky, že toto číslo je konečné. Dodal, že šance, že se stát s AHG dohodne, klesla. Podotkl, že jsou ale stále otevřeny všechny varianty řešení, tj. dohoda s AHG, insolvence OKD či bezplatný odprodej akcií OKD státu.