„Nesouhlasím s tím, aby stát takto omezoval podnikatele. Nedávno zavedli elektronickou evidenci tržeb a teď další rána. Myslím si, že když někdo nechce dýchat kouř z cigaret, může jít do nekuřácké hospody. Taky si ve vegetariánské restauraci nedám knedlo-vepřo-zelo," zhodnotil situaci majitel dětmarovické restaurace Dělnický dům Vladimír Adamčík.

„Do baru se chodí pít pivo a kouřit. Pokud to lidem zakážeme, přijdeme o velkou část zákazníků," přidal se Petr Cieslar z karvinského Sport baru 603. „Chodí k nám valná většina štamgastů, kteří jsou zvyklí si u piva zapálit. Spolu se zákonem ztratíme i značné procento klientů," dodává Vladimír Adamčík z Dětmarovic. Na otázku, zda si myslí, že budou zákazníci zákon dodržovat, dodává, že neví. „Když jsem navštívil v jedné slovenské vesnici menší hospodu, i přesto, že už tam platil zákaz kouření a na stolech nebyly popelníky, lidé neomaleně klepali popel na zem."

Z nedodržování zákonu má obavy také Lubomír Mitka z bohumínské hospody U Keconě. „Nevím, jak jako majitel zákazníkovi kouření zakážu. Můžu ho upozornit, ale pokud to bude třeba skupinka přiopilých lidí, asi mi nevyjdou zrovna vstříc," svěřuje se Mitka.

KOUŘ A HLUK VENKU

Zákon nevítá ani majitel havířovského restaurantu Brooklyn Marian Woznica, který poukazuje i na další možný problém. Kuřáci venku mohou začít vadit lidem, kteří bydlí v okolí.

„Lidé budou muset chodit kouřit ven, kde budou hlučet a rušit noční klid. Pravděpodobně to zkusíme vyřešit nějakou uzavřenou, zastřešenou předzahrádkou," dodává.

Podle Lubomíra Mitky z bohumínské hospody U Keconě zákon negativně ovlivní samotnou výtoč piva. „Když jsem se ptal našich štamgastů, říkali, že si raději koupí v obchodě láhvové, které je už dneska levnější než čepované," uvedl.

ŠTAMGASTI POD KOLY KAMIONŮ?

Stejně jako v Havířově se potýká s problémem kouření před podnikem.

„Těsně před naší hospodou vede hlavní přivaděč na dálnici a jezdí tady šílenou rychlostí kamion za kamionem. Neumím si představit situaci, kdy bude pět, šest lidí stát na úzkém chodníku a kouřit," dodává.

Pavla Krůčková