Rafaj tak v následujícím období povede největší český zaměstnavatelský svaz. Ten je nestátní dobrovolnou nepolitickou organizací, která reprezentuje jedenáct tisíc firem s více než 1,3 milionem zaměstnanců.  Zájmy zaměstnavatelů a podnikatelů ČR hájí a prosazuje také v evropských a nadnárodních organizacích.

„Je pro mě ctí stát v čele nejvýznamnější české podnikatelské instituce. Velmi si vážím důvěry svých kolegů ze Svazu průmyslu a dopravy a také podpory skupiny Heimstaden. Potvrzujeme naše hodnoty a zájem aktivně přispívat k sociálnímu dialogu a transparentní diskusi o regulaci podnikání v České republice,” řekl ke své nové funkci Jan Rafaj.

Dokončovací práce na obchvatu Karviné, květen 2023.
Řidiči, pozor. Dokončuje se obchvat, cesta z Karviné do Stonavy je uzavřena

Svaz průmyslu a dopravy je nestátní dobrovolnou nepolitickou organizací, která reprezentuje jedenáct tisíc firem s více než 1,3 milionu zaměstnanců. Zájmy zaměstnavatelů a podnikatelů ČR hájí a prosazuje také v evropských a nadnárodních organizacích. Jan Rafaj působil v minulém období jako viceprezident svazu, nyní je v pořadí jeho osmým prezidentem.

Ve funkci nahradil podnikatele Jaroslava Hanáka. Ve druhém kole volby prezidenta svazu porazil někdejšího premiéra a předsedu ODS Mirka Topolánka, ze 78 přítomných delegátů jich pro Rafaje hlasovalo 47.

Kariéru začínal před dvaceti lety ve Válcovnách plechu Frýdek-Místek, později strávil jedenáct let v různých manažerských pozicích v ostravské huti Liberty (dříve ArcelorMittal). Od roku 2017 je generálním ředitelem ostravské společnosti Heimstaden, která je největším poskytovatelem nájemního bydlení v Česku. Vedle toho je také místopředsedou dozorčí rady OKD.