Vodík coby zdroj energie, který má pomoci k dekarbonizaci Evropy, sice lze vyrábět z uhlí, plynu nebo elektřiny, klimaticky neutrální a upřednostňovaný "zelený" vodík je ale vyráběn za využití obnovitelné elektřiny, přičemž pravidla pro výrobu zeleného vodíku nyní připravuje Evropská komise.

Mimo jiné se řeší požadavek, aby elektřina používaná v elektrolyzérech k výrobě vodíku byla vyrobena z dodatečných obnovitelných zdrojů k těm, které se používají ke splnění cílů obnovitelných zdrojů s ohledem na konečnou spotřebu elektřiny.

Líčení se většinou účastnil pouze jeden z obžalovaných, Radoslav Hanzelka.
Odvolací soud: podmínky pro exšéfy ostravského dopravního podniku platí

S názorem společnosti Google nesouhlasí ostravský podnikatel Jan Světlík, který už vůči postoji Googlu zaujal namítavé stanovisko: "Pokud chceme v EU rychle a úspěšně rozjet a prosadit vodíkové technologie, nesmíme si hned od začátku nastavovat nesplnitelná pravidla, zatímco zbytek světa, včetně USA, jde cestou rozumnou a v minulosti několikrát osvědčenou. Uveďme danou technologii na trh, udělejme podmínky pro její masové rozšíření. Jakmile se to podaří, teprve poté zaveďme dopředu známá pravidla pro aplikaci "zeleného" či "bezemisního" vodíku," navrhuje Jan Světlík.

Jevištní zkouška baletního představení Louskáček v Divadle Antonína Dvořáka, 7. listopadu 2022, Ostrava.
VIDEO: Působivá, taková byla zkouška nové verze Louskáčka. Premiéra se blíží

Přesně touto cestou podle něj jde zbytek světa, nikoliv však Evropa. "Proto také v USA, Číně či jihovýchodní Asii jsou v zavádění vodíkových technologií mnohem dále než my zde v Evropě. Nebuďme dogmatičtí, buďme pragmatičtí. Jedině tak se nám podaří dosáhnout klimatické neutrality a prosazení zelených technologií. Opačný postup povede naopak ke zpomalení, které už nyní pozorujeme," je přesvědčen generální ředitel vítkovické firmy Cylinders Holding.