Horníci mají plné právo na předčasné odchody do důchodů, pro budoucnost OKD je důležité, aby společnost už byla ve stabilním prostředí.

Také tato slova zazněla na včerejší tiskové konferenci na Dole ČSM ve Stonavě z úst předsedy Českomoravské komory odborových svazů Josefa Středuly.

Ten zde předtím sfáral do podzemí, aby se podíval, v čem vlastně horníci dennodenně pracují. „A jestli někdo ublížil zdejšímu hlubinnému hornictví, tak je to sám pan majitel, teď myslím samozřejmě pana Bakalu," podotkl pak také na setkání s novináři Josef Středula.

Naděje na záchranu OKD tady je

„Určitě potřebujeme, aby tady OKD nadále fungovalo a nedostalo se do pozice krachující společnosti. Já ale věřím, že budoucnost je otevřená a ta šance tady stále existuje," uvedl také šéf odborů Středula.

Ekmark: Dívám se do budoucnosti

Toho při fárání doprovázel také výkonný ředitel OKD Dale R. Ekmark.

„Naše společnost zaměstnává 14 tisíc mužů a žen, a já se chci zaměřit především na její budoucnost, a nemám tak energii zabývat se již minulostí," řekl pak na Středulova slova ředitel firmy a reagoval tím také na úterní informace o tom, že Bakala v dubnu odstoupí z představenstva firmy NWR, která vlastní také OKD.

OKD a podíl na důchodech?

Na tiskové konferenci zazněl také dotaz, zda by se OKD nějakým způsobem bylo ochotno finančně spolupodílet na balíčku peněz, který by byl nutný v případě schválení předčasných odchodů do důchodu pro horníky.

Ředitel firmy přiznal, že se touto otázkou zatím více nezabýval. Nicméně nebyl ani vyloženě proti.

„Na rok 2015 už máme schválený rozpočet, ale to neznamená, že bychom se na určité alternativy nemohli do budoucna podívat," řekl Dale R. Ekmark.

Desetinásobek nemocí z povolání

Středulu na šachtě doprovázel třeba také předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel.

Ten k tematice důchodů připomněl, že OKD dnes zaměstnává více než 200 lidí ve věku nad 55 let a okolo tisícovky zaměstnanců již překročilo hranici padesáti let.

Zároveň připomněl, že v hornictví je až desetinásobek nemocí z povolání oproti běžnému průměru ostatních oborů a nižší je také takzvaná střední délka života prací sedřených havířů. Zároveň se přidal k podpoře předčasných důchodů pro ně.