VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Cienciala k Barboře: Vláda rozhodnutí nezrušila

Karviná - Úterní informace ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka o tom, že vláda momentálně nemá peníze na přípravu strategické průmyslové zóny Nad Barborou u Karviné, vyvolaly poprask mezi politiky i podnikateli.

12.10.2014 1
SDÍLEJ:

Jiří CiencialaFoto: archiv

Mládkův předchůdce ve funkci, dnes vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiří Cienciala říká, že vláda rozhodnutí o přípravě zóny nezrušila a tudíž na ni peníze dá.

Jak je možné, že ty peníze najednou nejsou, když před rokem byly?

Vláda loni rozhodla o financování přípravy průmyslové zóny Nad Barborou, protože jsme byli přesvědčeni, a já stále jsem přesvědčen, že je důležitá pro region a jeho budoucnost. Proto mě teď mrzí, že vznikly nějaké problémy a pochybnosti. Ministerstvo průmyslu tehdy zařadilo plánovanou zónu Nad Barborou mezi projekty strategických průmyslových zón na základě opakované žádosti Moravskoslezského kraje s tím, že na financování přípravy zóny budou využity prostředky ušetřené při budování průmyslových zón Nošovice a Mošnov. Projekt doporučila meziresortní hodnotitelská komise pro výběr projektů v rámci programu na podporu podnikatelských nemovitostí a infrastruktury. Ministerstvo financí tehdy žádný problém neavizovalo.

Budete ze své pozice zmocněnce nějakým způsobem intervenovat u ministra, resp. premiéra, který o zóně několikrát mluvil na zářijovém setkání s primátorem Hanzlem v Karviné?

Doufám, že vláda a Czech Invest myslí vážně sliby, že patří mezi jejich priority pomáhat strukturálně postiženým regionům. Usnesení vlády o financování přípravy strategických průmyslových zón, včetně Barbory je platné, vláda ho nezrušila ani nezměnila. Takže mám za to, že závazky dané státem, by si stát měl plnit. Ale každopádně se budeme zabývat situací kolem Barbory na zasedání krajské tripartity a nejen tam.

Existuje podle Vás šance, že se zdroje najdou někde jinde? Termín není až tak napnutý, začít s přípravami se stejně mělo až někdy během příštího roku.

Zpoždění v řádech týdnů nebo několika málo měsíců problém není, ale delší prodleva by mohla způsobit, že se nestihne dodržet časový limit, který vláda stanovila pro tuto možnost financování, to je 31. prosince 2016.

Nemůže přípravu zóny Nad Barborou zkomplikovat, případně zcela zastavit požadavek agentury Czech Invest, která si nechává dělat dodatečné sondáže, zda není tento terén poddolovaný, zda je vhodný k zastavění halami pro průmyslovou výrobu?

Mám informace z více zdrojů, že všechny dosavadní posudky potvrdily, že území je vhodné pro vybudování průmyslové zóny. Dodatečně vyžádané průzkumy a dokumenty, pokud vím, nepřinesly ani žádné překvapení, naopak. Takže věřím, že se záměr podaří podle plánu zrealizovat. Je to samozřejmě otázka peněz, ale především otázka priorit. 

Autor: Tomáš Januszek

12.10.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
3 14

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Volby 2017 v Orlové

Volby jsou rutina, vyžadují však trpělivost, říká dlouholetá komisařka

Marek Janečka: Třetí žlutá? Nezájem

Karviná – Fotbalový dříč uprostřed karvinské zálohy, to je fotbalista Marek Janečka. Dnes čeká jeho partu těžký zápas na teplických Stínadlech (od 17 hodin).

AKTUALIZOVÁNO

V opravované křižovatce se srazilo osobní auto s autobusem

Ke kolizi osobního automobilu s autobusem spěchali v sobotu ráno havířovští záchranáři a policisté ke křižovatce ulic Národní, Na N8břeží, Těšínská a 17. listopadu. 

AKTUALIZUJEME

Opilá řidička při nehodě v centru Havířova zničila semafor

Havárie osobního automobilu vyřadila v páteční odpolední špičce světelnou signalizaci v nejfrekventovanější křižovatce v centru Havířova. 

Doubrava přiveze autobus fandů

Doubrava – Fotbalový i společenský svátek čeká tuto sobotu zástupce malé obce na Karvinsku z Doubravy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení