Program Restart je zaměřen na hospodářskou restrukturalizaci Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje. Proč má pomoci právě těmto třem krajům?

Tuto otázku dostávám často. Odpověď je jednoduchá: z dlouhodobého hlediska se jedná o strukturálně znevýhodněné kraje, vůči kterým má stát mnohaletý dluh. Tyto tři kraje prostřednictvím Úřadu vlády požádaly o finanční a systémovou podporu s cílem restartovat jejich ekonomiku. Mnoho problémů nikdo neřešil, třeba vysokou nezaměstnanost. I proto se obnovil Úřad vládního zmocněnce s cílem restartovat ekonomiku.

Na jaké oblasti se Restart soustředí?

Pomoc krajům bude probíhat v sedmi tematických oblastech. Jsou to podnikání a inovace, přímé investice, výzkum a vývoj, lidské zdroje, životní prostředí, sociální stabilizace, infrastruktura a veřejná správa.

Ilustrační foto
Letošní letní turistická sezona se vydařila v celém kraji

Jaké jsou přínosy Restartu pro Moravskoslezský kraj?

Je dobré si připomenout, že v minulosti tehdejší Severomoravský kraj zabezpečoval dvacet procent hrubého domácího produktu a sedmnáct procent celorepublikové zemědělské produkce. A to byl rozlohou daleko větší než dnešní Moravskoslezský. Je pochopitelné, že po době expanzivního hospodaření zůstaly velké ekologické škody a ty je třeba napravit. V našem kraji jsou velkým problémem brownfieldy, tedy nevyužívaná území, která jsou pozůstatkem zejména průmyslové činnosti. Je tady spousta areálů se zanedbanými budovami, u nichž musí proběhnout proces jejich regenerace. Proto už pár dní po schválení programu Restart vyhlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu výzvu pro města a obce právě na opravy starých průmyslových areálů. V rámci Restartu máme konkrétně pro Moravskoslezský kraj dva specifické programy. Oba mají za cíl zlepšit image regionu a kvalitu životního prostředí zejména v průmyslové aglomeraci. Pomocí finančního nástroje Jessica chceme podpořit rozvoj podnikání, příliv nových investic a vytvoření nových pracovních míst v oborech s vyšší přidanou hodnotou. A jak už jsem zmínil, přeměnit stará průmyslová či zanedbaná území na moderní podnikatelské objekty. Jde také o to, aby mladí, vzdělaní lidé neodcházeli z Moravskoslezského kraje za prací jinam. Máme nedostatek technicky vzdělaných lidí, ale i kvalitních řemeslníků. Dalším problémem kraje je nedořešená dopravní infrastruktura.

Kdo může dosáhnout na finanční prostředky vyčleněné v rámci Restartu?

Restart je primárně zaměřen na pomoc městům a obcím. Ty mohou žádat o peníze prostřednictvím výzev vypsaných jednotlivými ministerstvy. Žádat o finance mohou třeba i školy a v omezené míře i soukromé firmy. Prostředky z Restartu lze využít například na regeneraci starých průmyslových areálů, opravy silnic druhých a třetích tříd, pořízení moderních strojů a technologií a řadu dalších investic.

Jakým způsobem bude nyní projekt pokračovat?

Schválený první akční plán obsahuje 65 konkrétních opatření, jež byla navržena tzv. stakeholdery přímo z regionů či na základě potřeb jednotlivých ministerstev. Nyní probíhá naplňování tohoto akčního plánu. Na ministerstvech vznikají programy, v jejichž rámci budou žadatelé z jednotlivých regionů čerpat prostředky na rozvoj. Jednotlivá opatření, např. vytvoření nového dotačního programu, úprava výzev, realizace studií proveditelnosti apod., mají svého garanta a harmonogram, dle kterého bude postupováno. Úřad zmocněnce vlády se bude podílet na vzniku těchto programů a bude vyhodnocovat, zda mají na území kraje potřebný efekt. Aktualizovanou zprávu pak každoročně budeme předkládat vládě České republiky.

Léto v Ostravě. Ilustrační foto
Ohlédnutí za létem 2017 v Ostravě: lidé plnili koupaliště, zoo i další

Může se do projektu nějakým způsobem zapojit i veřejnost?

Za tuto otázku jsem rád. Už příprava prvního akčního plánu probíhala takzvaně odspodu a vycházela z podnětů veřejnosti. Zapojit se může kdokoliv, na webových stránkách www.restartregionu.cz už nyní probíhá sběr podnětů pro aktualizovaný akční plán. Kdo má zájem, může svůj názor či návrh konkrétního opatření napsat do formuláře. Opatření, která nebyla zahrnuta v prvním akčním plánu, jsou navržena pro přípravu aktualizovaného plánu.

Jaká jsou Vaše očekávání spojená s Restartem?

Víte, Restart je dlouhodobý projekt, jeho úspěch bude záviset na koordinaci krajských institucí, přístupu hejtmanů všech tří krajů a vstřícnosti jednotlivých resortů. Pokud vše bude fungovat tak, jako ve fázi příprav, je to velmi nadějné.

V rámci Restartu má být až do roku 2030 proinvestováno přes čtyřicet miliard korun. Jak budou tyto prostředky v rámci krajů rozděleny?

Chci zdůraznit, že Úřad vládního zmocněnce nedisponuje žádnými miliardami korun, jak se mnozí mylně domnívají. Hlavním garantem programu Restart je vláda ČR, která bude postupně uvolňovat finanční prostředky na jednotlivá opatření. Zhruba pětinu celkové částky pokryjí evropské dotace. Do konce letošního roku by mělo být vynaloženo zhruba šest miliard korun, které budou využity převážně na vybudování infrastruktury. Rozhodně to ale nebude tak, že se celková částka vydělí třemi tak, aby každý kraj dostal stejně. Bude záležet na poptávce, na prioritách ze strany krajů. Teď je na každém z nich, jakým způsobem bude žádat jednotlivé resorty o pomoc v rámci dílčích projektových záměrů, které jsou součástí Restartu.

Věra Špinarová.
Vyznamenání pro zpěvačku, kterou Ostrava milovala. Pocta in memoriam