„Zatím držíme starou cenu. Nechceme kvůli tomu měnit jídelní lístky, a tak přeceníme zřejmě k začátku února,“ řekl Lukáš Rychlý, provozovatel restaurace Chachar v Karviné, kde jako jediní ve městě čepují plzeňskou dvanáctku z tanku. Předpokládá, že cenu piva zvedne na 56 korun. „Není to moc, ale lidé zřejmě začnou šetřit. To zdražení podle mě více postihne pivnice než restaurace,“ myslí si Rychlý.

Podniků, kde v Karviné čepují plzeňské pivo, není mnoho. Nepočítáme-li restaurace na náměstí, kam se chodí spíše na jídlo, čepované plzeňské si lze vychutnat maximálně v deseti hospodách či pivnicích ve městě.

Až dosud se za půllitr čepované plzně platilo 52 korun. To platí například o hospůdce Šenk, restauraci Beskyd nebo TIP Baru (v objektu bývalého Nábytku), kde se také chystají zdražovat. „Zatím nevím, o kolik se zvedne cena piva. Příští týden se rozhodne,“ řekl majitel hospůdky Šenk Dušan Budoš.

Hostinští: Lidi začnou na pivu šetřit

Jak se shodují hospodští, zvýšení ceny bude mít bezpochyby za následek snížení odbytu. „Když vám cena piva skočí o čtyři koruny, tak určitě ten, kdo pije hodně piva, bude pít méně,“ přemítá Tomáš Mauko, provozovatel restaurace Beskyd.

Nejlevněji si půllitr plzeňského lze momentálně dopřát v baru U Havrana v areálu obchodního centra Permon. „Zatím stále držíme starou cenu, tedy 49 korun. Kolik bude stát po zdražení, nevím,“ řekla servírka.

Možná jediní, kteří v Karviné už zareagovali na změnu DPH u čepovaného piva, v tomto případě plzeňského, je hospůdka U Parku. „Půl litru čepovaného plzeňského máme za 55 korun, cenu jsme zvedli o sedm korun,“ řekla majitelka podniku Šárka Večerková.

Zatím si prý nikdo ne cenu nestěžoval. „Chodí k nám stálá klientela. Ovšem trochu se obáváme, jak se budou tvářit zákazníci v létě, až bude otevřená zahrádka a bude daleko více zákazníků na jídlo i pivo,“ dodala.

K TÉMATU

Cena Pisner Urguell 0,5 l v Karviné

Restaurace Chachar 52 Kč (zatím původní cena)
Hospůdka Šenk 52 Kč (zatím původní cena)
Restaurace Beskyd 52 Kč (zatím původní cena)
Bar U Havrana 49 Kč (zatím původní cena)
TIP Bar 52 Kč (zatím původní cena)
Hospůdka U Parku 55 Kč (cena již po zdražení)

(ceny jsou platné k datu 5. ledna 2024)