Vznikne tak dvoupatrová budova, v níž bude mít nemocnice zázemí pro operace nádorových onemocnění prsu, jednodenní chirurgii a laparoskopické výkony. Koncem července už jsou v plánu první operační výkony na novém pracovišti.

Nová budova bude sestavena z 60 na míru vyrobených modulů. Jeden váží od pěti do osmi tun. Osadit na správné místo je musí speciální jeřáb, který měl ovšem první den problémy, a tak by instalace modulů měla začít ve středu.

„Po umístění prvního patra na základovou desku stavby se moduly budou montovat dohromady a po dvou týdnech se bude osazovat druhé patro. A k tomu ještě napojovací krček, který spojí nový trakt s budovou nemocnice,“ vysvětlil ředitel nemocnice Tomáš Canibal.

Unikum v rámci Česka

Už dříve řekl, že nový pavilon bude navazovat na mamografický screening. První patro bude vyhrazeno pro oddělení s 25 lůžky. Ve druhém se počítá s operačním sálem navázaným na stávající chirurgické a operační zázemí nemocnice. V případě potřeby bude díky modularitě možné pavilon rozšířit a doplnit i další operační sál.

S budovou sestavenou z kontejnerových modulů má nemocnice už jednu zkušenost. Třípodlažní pavilon nechala vybudovat v roce 2020. „Výstavba se nám osvědčila, budova funguje perfektně, tak proč to neudělat stejně? Budova splňuje požadované parametry energetické náročnosti a zásadním faktorem pro nás je rychlost stavby, která je pouze několik týdnů, když nepočítám budování základní desky,“ uvedl ředitel KHN Tomáš Canibal. Dodal, že nemocnice platí stavbu z vlastních zdrojů a část pomocí úvěru.

„Nyní se ovšem pohybujeme v aktuálních vyšších cenách, to znamená, že investice bude okolo 200 milionů korun,“ upřesnil Canibal.

Nová nemocniční budova se stane druhou v KHN a s největší pravděpodobností také teprve druhou nemocniční modulární budovou v celé České republice.

Přibude operací

Nemocnice chce v souvislosti s rozšířením operativy posílit také personál. Počítá s přijetím lékařů i zdravotních sester - zejména sálových.

Od loňského září už KHN rozšířila služby chirurgické ambulance a chirurgickou operativu, která plynule přejde i do nové budovy. Ta by měla být dokončena v červenci. Na konci července už se počítá s první operací.

Vedení Karvinské hornické nemocnice chce perspektivně řešit také situaci s parkováním v okolí tohoto zdravotnického zařízení. O jistých možnostech chce jednat se zástupci města.