„Díky tomu se zkrátí čekací doby na vyšetření dětí, které jsou dnes okolo tři čtvrtě roku,“ připomněl ředitel karvinské nemocnice Ivo Žolnerčík. Podle něj je nová soustava přístrojů běžným standardem v krajských nemocnicích. Dají se na něm provádějí běžná vyšetření mozku, páteře, břicha nebo prostaty.

Ilustrační foto.
Řidiči, pozor, nové radary i semafory na Karvinsku? Obce chtějí zklidnit dopravu

Primářka radiodiagnostického oddělení Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj Renáta Kacířová nicméně vyzdvihla jednu z jeho předností a tou je větší průměr otvoru, kam se vyšetřovaný člověk ukládá. „Vstup má průměr 70 centimetrů a díky tomu lidé s klaustrofobickými sklony nevnímají ten malý prostor,“ vysvětlila lékařka.

Přesné a šetrné vyšetření

Vyšetření magnetickou rezonancí je podle ní šetrnější k pacientovi, neboť při něm neprobíhá ozařování. Běžné vyšetření magnetem trvá 20 až 30 minut. „Magnetická rezonance je daleko přesnější vyšetření a je tedy lepší ji při obtížích absolvovat hned, než před tím rentgen, sonografii nebo vyšetření formou CT,“ dodala.

Osm let pro kuplířku z Karvinska. Tisícům mužů nabízela i šestnáctiletou dívku

Nový přístroj mohla Nemocnice Karviná Ráj pořídit díky příspěvku kraje a spolu se stavebními úpravami a administrací přišel na více než 60 milionů korun. Díky tomu se zkrátí čekací doby na vyšetření magnetickou rezonancí z tří měsíců na několik málo týdnů.