Splacení letošního příspěvku bylo podmínkou platnosti nové dohody mezi OKD a městem, která těžební společnosti umožňuje požádat stát o rozšíření těžby v lokalitě Karviná-Staré Město.

Čtěte také: Krúpa dal na policii podnět k obstavení veškerého majetku Bakaly

"Chceme, aby OKD nadále zaměstnávala naše lidi a k tomu potřebuje dohodu s námi i na léta, kdy má platit nová EIA pro rozšíření těžby. Podporujeme reorganizaci i smysluplné a ekonomicky únosné zachování těžby na Karvinsku," řekl už dříve primátor Tomáš Hanzel (ČSSD).

Společnost OKD už v minulém týdnu, kdy se dohoda schvalovala na zasedání městského zastupitelstva, avizovala, že její zájem na rozšíření těžby trvá. Ministerstvo životního prostředí počátkem roku v této souvislosti schválilo studii vlivu těžby na životní prostředí, takzvaná EIA je platná do roku 2023.

OKD se potýká s ekonomickými problémy. Firma na sebe podala insolvenční návrh a soud ji poslal do úpadku. Věřitelé OKD v polovině srpna rozhodli o tom, že zadlužená společnost půjde do reorganizace. Společnost nedávno oznámila, že ukončí těžbu černého uhlí ve ztrátovém Dole Paskov 31. března příštího roku.

Záměr rozšířit těžbu pod Karvinou oznámily doly na podzim 2011, vedení Karviné ale rozšíření těžby pod některé části odmítlo. Těžební firma pak předložila redukovanou variantu, která zasahuje jen pod Staré Město a vyhne se například průmyslové zóně Nové Pole. Rozšíření těžby má však přesto stále řadu odpůrců. Zasáhlo by také do katastrálních území Orlové či Doubravy, kde má OKD dohody rovněž uzavřeny.