"My jsme si dali do vládního prohlášení určitou ambici, která ale byla řečena předtím, než vypukla válka na Ukrajině," uvedl Jurečka. Současná vláda v programovém prohlášení uvedla, že chce dokončit odklon od uhlí do roku 2033.

"Jsme si vědomi toho, že uhlí může teď hrát velmi důležitou roli, abychom zajistili základní fungování," uvedl Jurečka.

Hejtman MS kraje Ivo Vondrák při rozhovoru pro Deník, srpen 2020 v Ostravě.
Hejtman chce prodloužit těžbu uhlí. Není to příliš reálné, tvrdí majitel OKD

"Transformace přes plyn má spoustu otazníků, závislost na Rusku vnímáme jako obrovské bezpečnostní riziko. Musíme hledat jiné zdroje," míní. Kabinet se podle něj chce zaměřit na podporu obnovitelných zdrojů, státní pomoc s instalací fotovoltaických panelů či tepelných čerpadel.

Ekologické limity těžby

Ekologické limity těžby uhlí byly stanoveny v roce 1991, v roce 2015 je potvrdila tehdejší vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

"Já si nemyslím, že by tady mělo dojít ještě k nějakému dalšímu prolamování těžebních limitů. Myslím, že Sobotkova vláda udělala poslední rozhodnutí. Toto je konečné rozhodnutí. To, co je v těch současných zásobách, je dostatečný prostor pro zvládnutí transformace v příštích letech," uvedl ministr.

Důl ČSM sever ve Stonavě.
Těžba uhlí na Karvinsku zatím nekončí. I kvůli válce na Ukrajině

Premiér Petr Fiala o víkendu uvedl, že vláda chce v nejbližších týdnech představit komplexní pětiletý projekt na zajištění energetické bezpečnosti České republiky. Napravit má podle něj léta neřešenou závislost na fosilních palivech z Ruska a v horizontu pěti let republiku úplně vyvléci z ruské energetické smyčky. Ceny energií výrazně vzrostly po napadení Ukrajiny Ruskem.

Připomeňte si na archivních záběrech Deníku, jak to vypadá v černouhelné šachtě. Razicí kombajn v akci:

Zdroj: Libor Běčák

Video z karvinské šachty, ve které ve čtvrtek 20. 12. 2018 došlo k tragické explozi metanu:

Zdroj: Youtube
Vizualizace Černé kostky.
Budou stát miliardy. 13 strategických projektů Moravy a Slezska pod drobnohledem