„Jsme závislí na dodávkách a výrobě pro OKD. Vážím si práce horníků, sám jsem bývalý horník. Uvědomuje si ale Praha, že tady rychle vznikne armáda 15 až 20 tisíc nezaměstnaných z dodavatelských firem?" nastínil situaci jednatel jedné z firem, Libor Kožušník. Uvedl, že jednou z možností by mohlo být odpuštění DPH. „My jsme zaplatili státu čtyři miliony na DPH, přičemž platby z OKD nejspíš nepřijdou. Překlenovací úvěry v sou-časné situaci od žádné banky nedostaneme, nejsme pro ně spolehliví partneři a už i my dlužíme svým dodavatelům. Sami se chystáme propouštět," dodal.

Další z orlovských firem zaměstnává třicet lidí přímo na jednom z dolů. „S OKD jsme vázáni smluvně a děláme, co je třeba. Vyplatili jsme mzdu za únor, březen, duben, ale co bude v červenci či v srpnu? Z čeho máme platit mzdy, sociální a zdravotní pojištění?" tázal se šéf společnosti.

Některé dodavatelské firmy OKD přitom na setkání řekly, že by byly schopny fungovat i bez těžební společnosti. Jenže právě na to jim chybí provozní peníze.

„S tím, že OKD neplatí za dodavatelské služby, by firmám mohl pomoci stát, a to garancí za úvěry. Banky tyto firmy považují za rizikové i přesto, že nejsou existenčně závislé na OKD," podotkla místostarostka Orlové Petra Jenčmionková.

„Města sice nemohou odpustit firmám DPH, ale mohou prostřednictvím Sdružení měst a obcí okresu Karviná apelovat na vládu, aby se snažila celý problém řešit komplexně a neopomíjela ani tyto problémy. Věřím, že si to vláda uvědomí a najde rozumné řešení," dodal pak k setkání s firmami orlovský starosta Tomáš Kuča.