„Za pár let nám populace lékařů zestárne natolik, že nově příchozí mladí lékaři už nedokáží nahradit mnohem větší počty odcházejících," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví (MZ) Ladislav Šticha.

STAV NIKDO NEŘEŠIL

Podle něj se tato situace předchozích patnáct let vůbec neřešila. Současný stav se tak dostal na hranici udržitelnosti. Vedení nynější MZ je tak prý první po letech, kdo začal něco dělat.

Současný stav se ale netýká jen karvinského okresu. „Ve velkých městech ten problém není téměř patrný, ale v menších a ekonomicky slabších regionech je situace vážná," podotýká mluvčí ministerstva.

Řešení? Těch je potřeba několik. „Naše ministerstvo se dohodlo s ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, aby se zásadním způsobem v následujících letech zvýšil počet studentů medicínských oborů, aby se tento propad podařilo zastavit. Ale mluvíme tady o prvních efektech za zhruba 8-10 let, tak dlouho se lékař připravuje na povolání," podotýká dále Ladislav Šticha.

KRVÁCENÍ ŘEŠÍME PŘILÉVÁNÍM KRVE

Jenže, je tady další problém. Jak říká mluvčí České lékařské komory (ČLK) Michal Sojka, spousta mladých lékařů z České republiky odchází pracovat do zahraničí. V prvé řadě je tam lákají nesrovnatelně lepší platové podmínky. „Takže my sice navýšíme počet vystudovaných lékařů, ale toto je podobné, jako bychom krvácení řešili tím, že budeme přilévat více krve, ale zároveň neřešili a nezastavili jeho prvotní příčinu," upozorňuje zástupce ČLK.

Podle mluvčího ČLK by navíc chtěla změnu i celková koncepce vzdělávání nových lékařů u nás.

Ale zpět k samotným odchodům. V současné době je podle ČLK nedostatek lékařů problémem takřka v celé Evropě. A například v Německu či v Rakousku české absolventy vítají velmi rádi. ČLK říká, že jedním z kroků by bylo nastavit lékařům i sestrám v České republice takové platové podmínky, které by je „držely" doma.

S tím se shoduje i MZ. „Dalším z řešení je zřízení sítě tzv. neziskových nemocnic, které by pokrývaly celé území ČR, růst počtu lékařů a jejich finančního ohodnocení, během tří let o narůst o více než 30 procent," dodal mluvčí MZ.