Původně se zaměstnanci Liberty Ostrava měli vrátit do práce první lednovou středu. Odbory byly vůči termínu skeptické a obavy se naplnily. „Od 3. 1. do 8. 1. 2024 včetně pokračují tzv. ‚Jiné překážky na straně zaměstnavatele‘, dle zákoníku práce. Nástup zpět do práce bude 9. 1. 2024,“ dala huť na vědomí zaměstnancům. „Důvodem vzniku této překážky je, že zaměstnavatel nemůže zaměstnancům na většině pracovištích zajistit adekvátní hygienické podmínky, zejména teplo a teplou vodu, která je distribuována ze strany společnosti Tameh,“ stálo v dopise.

Ve „městě duchů“ hrály pohádky

„Na překážce“ je doma většina z asi šesti tisíc zaměstnanců Liberty a dceřiných firem a tří stovek zaměstnanců Tamehu. O nezbytnou údržbu se starají jen zhruba čtyři stovky lidí. „O Vánocích nám tu hrály pohádky,“ popsali volnější program v době odstávky huti. Zatímco zaměstnanci Liberty jsou doma se sto procenty platu, lidé z Tamehu pobírají osmdesát procent mzdy, protože zákoník práce rozlišuje důvody, proč nemohou pracovat. Ve středu dorazili do práce jen na poradu, kde se dozvěděli aktuální informace. „Řekli nám, že na výplaty bude do února, přesněji řečeno za leden. Máme být na telefonech, dají nám vědět, až se něco změní,“ řekl Deníku jeden ze zaměstnanců Tamehu.

Liberty počítá s jiným režimem. „V případě, že zaměstnanec zanechá svůj osobní kontakt svému nadřízenému, bude 8. 1. informován o dalším vývoji situace tímto nadřízeným. Pokud nezanechá, pak je jeho povinností dostavit se 9. 1. na své pracoviště,“ stojí v dopise adresovaném zaměstnancům.

Obě strany tak mají necelý týden na to, aby nalezly společnou řeč. Liberty se soudním moratoriem, které ji chrání před pohledávkami věřitelů v celkové výši 7 miliard korun a zároveň jí ukládá povinnost začít v lednu restrukturalizaci. Tameh v insolvenci, kterou na sebe sám podal kvůli dluhům Liberty a nemožnosti platit vlastním věřitelům, jimž dluží přes 255 milionů korun. „Sledujeme tady snahu Liberty o ukázkové nepřátelské převzetí – koupit Tameh bez zisku. Pro jakéhokoli investora je to investice s nulovou hodnotou, pro Liberty však skvělý obchod,“ uvedl před pár dny ke konkursu Tamehu člověk seznámený se zákulisím sporu.

„Liberty Tamehu dluží dvě miliardy, ale neštítí se přihlásit o pohledávku dva miliony za dodávku technické vody,“ zmínil zdroj kuriózního věřitele Tamehu. Aktuálně finišuje obchodní boj o koupi podílu v Tamehu. „Polská společnost Tauron přijala nabídku hlavního akcionáře skupiny ArcelorMittal, kterým je společnost AM Global Holding, na převzetí podílu polské společnosti ve firmě Tameh Holding za 3,4 mld. Kč. Její součástí je i Tameh Czech, což je dodavatel energií pro huť Liberty Ostrava,“ informovala Česká televize na síti X. ArcelorMittal by tak koupil všechny akcie holdingu Tameh. K převodu vlastnictví akcií má dojít po převodu částky na účet, a to nejpozději do třiceti dní.

Vrácení dluhu za férovou cenu energií?

Spor může být vyřešen i mírovější cestou, přestože obě strany na venek mnoho informací nepouštějí. „Aktuální vývoj nyní nemohu komentovat, avšak dluh není splácen, tím pádem Tameh nemůže dodávat energie do Liberty Ostrava, a proto i většina našich zaměstnanců je na překážkách,“ sdělil mluvčí Tameh Czech Patrik Schober. „Liberty pracuje s příslušnými zainteresovanými stranami na hledání rychlého a schůdného řešení v oblasti dodávek elektřiny a dalších médií do hutě,“ uvedla diplomaticky mluvčí Liberty Ostrava Kateřina Zajíčková.

Jasněji se vyjádřily odbory. O co se hraje? „Stávající stav je možné zvrátit jen při obnovení smlouvy s Tamehem o dodávkách energií,“ je přesvědčen předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina. „Situace totiž není jen o zaplacení dluhu, který má vůči Tamehu. Liberty jako firma říká, že zaplatí, až se změní smlouva, protože platí Tamehu několikanásobek tržní ceny za energie. Jsou to spojené nádoby,“ vysvětluje Slanina.

K dohodě, návratu zaměstnanců do práce a obnovení výroby tak podle odborů dojde zřejmě jen v případě, že Tameh dá Liberty férovější cenu za energie a Liberty Tamehu splatí dvoumiliardový dluh. Odblokovaly by se tím tak částečně i překážky, které vedou k existenčním potížím a soudním komplikacím.

Odbory ve středu svolaly mimořádnou dozorčí radu, kde chtějí od představenstva Liberty Ostrava slyšet, kde je „zakopaný pes“. I když to zjevně dobře tuší. Liberty nemá kvůli situaci na trhu rentabilní výrobu a zadlužila se, zároveň však měla od srpna 2022 do září 2023 prodat emisní povolenky za devět miliard korun. Lidé navázaní na Liberty se ptají, kde peníze skončily.