Před týdnem vyšlo najevo, že Liberty Ostrava za březen neodeslala státu platbu za zdravotní pojištění a část platby za sociální pojištění svých zaměstnanců, sama huť pak přiznala, že kvůli vyšším nárokům na hotovost při obnovování výroby se tyto problémy mohou vyskytovat i nadále.

Zpoždění podle zaměstnanců ale nyní hrozí mimo jiné při vyplácení výplat. Tato obava už byla ve vzduchu letos jednou, nakonec však jen některé banky později připsaly peníze na účty svých zaměstnanců.

Auto stálo před policejní služebnou.
Muž nesnáší policisty. V poledne jim před služebnou v Ostravě objel auto klíčem

Bude to nyní jiné? „Odbory se dnes od vedení společnosti Liberty Ostrava dozvěděly, že výplata za měsíc duben, která má přistát na účtech zaměstnanců 16. května, asi bude posunuta na konec června. Prý to umožňuje zákoník práce. Vedení Liberty nezajímá, z čeho budou zaměstnanci žít,“ posteskl si v úterý Deníku jeden ze zaměstnanců.

Strach o výplaty i „penzijko"

Huť obavy výslovně nevyvrátila. „Jedná se o spekulace a taková vyjádření nebudeme komentovat,“ vzkázal jen mluvčí podniku Ivo Štěrba. Odbory jsou v tomto ohledu pozitivní. „Není to pravda. Věřím, že ve čtvrtek budou mzdy vyplaceny,“ uvedl odborový předák Petr Slanina. Jak následně Deníku potvrdilo několik zaměstnanců, peníze navzdory dalším obavám skutečně dorazily.

Bernie's Traditional Irish Pub na Stodolní ulici v Ostravě, 14. května 2024.
Pivo za 189 korun. Ostravský pub zvedl během hokejového šampionátu ceny

Další problémy však zaměstnanci evidují v souvislosti s penzijním spořením. „Části zaměstnanců nepřišel za duben příspěvek na penzijní spoření, a to ani částka, kterou si sami zaměstnanci nastavili a která jim odchází ze mzdy spolu s příspěvkem zaměstnavatele. Jelikož je už květen, obávám se, že se bude situace opakovat,“ zmínil rovněž v úterý další pracovník, jehož totožnost redakce zná.

V tomto ohledu bylo vedení podniku o něco sdílnější. „Co se týče příspěvků na penzijní připojištění, všechny platby jak za zaměstnance, tak za zaměstnavatele jsme odeslali 30. dubna,“ uvedl mluvčí Ivo Štěrba. Nevysvětlil však, proč je lidé na spořících účtech nemají. „Není přesné, že příspěvky neodešly, 30. dubna z firmy odešly, nebyly však připsány lidem na účty,“ upřesnil odborář Petr Slanina s tím, že nyní „už je to zřejmě napraveno“.

Hudební festival Colours of Ostrava v Dolní oblasti Vítkovice, 22. července 2023, Ostrava.
Co přinese 21. ročník Colours of Ostrava? Umělou inteligenci, divadlo i seznamku

„Po příčině jsme se pídili, chceme vysvětlení. Zatím jsme ho nedostali,“ uvedl Slanina. Není tedy vyloučeno, že je důvod podobný, jako v případě plateb za pojistné – více závazků než aktuální hotovost.

Jaká bude v Liberty od července výplata?

Co však tisícům zaměstnanců dělá patrně největší starosti, je to, jaké peníze budou dostávat, až v červnu vyprší stávající kolektivní smlouva.

Co se dozvíte v placené sekci článku?

Jaké změny mohou čekat zaměstnance Liberty Ostrava od července?

Jaké důsledky může mít plánované snížení tarifů ve mzdách o 25 procent?

Zaplatí dluhy firmy zaměstnanci?

„Vedení přišlo s tím, že chce o 25 procent snížit tarify ve mzdách, což je jedna z vícero základních složek mezd. Kdyby se snížila tato složka o 25 procent, znamenalo by to pokles reálné hrubé mzdy zhruba o 18 procent, podle příplatků,“ potvrdil záměr podniku odborář Petr Slanina. Zdůraznil však, že odbory, které samy šly do jednání o nové kolektivní smlouvě s požadavkem na 15procentní zvýšení mezd, s tím za žádných okolností nebudou souhlasit.

Suvenýry, Merchandising, Fanzóna, MS v ledním hokeji, Ostrava. Foto: se souhlasem Jiřího Zerzoně
Dres za 2500 Kč, puk za tři stovky. Jaké suvenýry nabízí MS v hokeji v Ostravě

„Předložili jsme odborům realistický výchozí návrh, který odpovídá našim závazkům snižovat náklady, jak jsme uvedli v našem restrukturalizačním plánu, a který reaguje na nepříznivé podmínky na trhu s ocelí v Česku i celé Evropě,“ uvedl mluvčí Liberty Ostrava Ivo Štěrba.

Dluhy firmám zaplatí lidé?

„Pro nás je jakékoli snížení mzdy nepřijatelné. Zaměstnavatel slibuje všem věřitelům vyplacení sta procent pohledávek a chce to platit z mezd zaměstnanců? Věřitelům slíbí vše a pak řekne, že sníží mzdy zaměstnancům? Pak je jasné, že pro věřitele potřebuje sehnat peníze a chce je ušetřit na zaměstnancích,“ odmítá Slanina přistoupit na záměr huti. „Kdybych nevěřil, že něco změníme, ani bych nevyjednával. Klidně to dovedu do fáze, že odstavím i ty poslední agregáty, které v huti ještě jedou,“ varuje Slanina.

Sportovní centrum Dubina v městské části Ostrava-Jih, 13. května 2024, Ostrava.
Modernizace haly v Ostravě: Dubina přivítá nové zázemí pro sportovce a fanoušky

Do práce nyní dochází asi 1700 z pěti tisíc zaměstnanců, dochozí dostávají sto procent mzdy, lidé doma už jen 70 procent. Problémy huti vyeskalovaly na podzim, kdy dodavatel Tameh Czech kvůli nesplaceným pohledávkám za zhruba dvě miliardy korun zastavil dodávky energií do huti. Následně kvůli tomu skončil v insolvenci, Liberty prochází restrukturalizací. Její plán, schválený věřiteli, což Tameh rozporuje, však teprve musí odsouhlasit Krajský soud v Ostravě, který bude situaci posuzovat komplexně.

Huť přitom v posledních dnech dlužila také za vodu Ostravským vodárnám a kanalizacím. Potvrzením o vyrovnání dluhu odbory sice nedisponují, považují to však za pravděpodobné. Jinak už by prý voda netekla. Takto vypadá restrukturalizace Liberty Ostrava v praxi.