„Jsem příjemně překvapen, jak velký zájem participativní rozpočet mezi našimi obyvateli vyvolal. Zkoušeli jsme to poprvé a sešlo se nám 883 platných hlasů. Některé celorepublikové průzkumy vycházejí z toho, že dané agentury osloví tisíc lidí, u nás hlasovalo více jak tisíc, žel, ne všechny hlasy byly platné,“ neskrýval své nadšení ze zájmu orlovských obyvatel starosta města Miroslav Chlubna.

Naučná stezka pro děti má rozpočet cca 247 tisíc korun. Bude určena především pro menší děti, ukáže jim, jaká zvířata či hmyz u nás žijí, bude doplněná i zábavným pexesem, nebo místem pro skoky do dálky, kde bude i vyznačené, jak daleko skáčou jednotlivá zvířata.

Druhé místo v hlasování získalo dětské hřiště v ulici F. S. Tůmy. V praxi půjde vlastně o vylepšení a inovaci současného asfaltového plácku, který nabídne nový povrch a lepší prostředí i hrací prvky pro děti. Třetí místo získal u Orlovanů nápad na vybudování psího hřiště s některými agility překážkami, na místě čtvrtém se umístil nápad na vylepšení dětského hřiště v ulici Okružní, kde dnes žije spousty rodin s malými dětmi.

Orlová na akce z participativního rozpočtu letos uvolnila milion korun. Návrhů, které rovněž podávali sami obyvatelé města, se v závěrečném hlasování sešlo celkem jedenáct. Čtyři vítězné projekty by měly být realizovány v průběhu příštího roku. „Příští rok rozhodně bychom v tomto rádi pokračovali. Je příjemné, když se alespoň na části městských investic podílejí sami obyvatelé města. Bude ale samozřejmě záležet na hlasování zastupitelů a na možnostech daného ročního rozpočtu města,“ doplnil starosta Orlové.