„Takováto zima pro včely není dobrá. Lepší je, když mrzne," uvedl předseda Českého svazu včelařů v Albrechticích Vladislav Wrana.

Jak ale upozornil jeho stonavský kolega Josef Gabzdyl, nelze situaci svádět jen na zimu, špatný byl prý celý rok.

„Především to loňské jaro bylo moc včasné a vše bylo zrychlené, léto také nebylo ideální," říká Gabzdyl.

Nejhorší situace je na Těrlicku a ve Stonavě. „Je to velmi, velmi špatné. Z devadesáti včelstev nám zbylo 17. Takovou katastrofu jsme tady ještě nezažili," potvrdil Gabzdyl.

Stonavští včelaři už o situaci debatoviali se zástupci obce. „Už jsme i objednali nová včelstva, ale včely nejsou stroje. Může se stát, že nám je nakonec nebudou moci poslat, protože taky nebudou mít. Uvidíme až tak v květnu, červnu," vylíčil Gabzdyl.

První med až za rok

Nové včely ale první med produkují až v druhém roce, takže letos, jak to tak vypadá, nebudou mít někteří včelaři med ani sami pro sebe. „Je nás tady jedenáct včelařů, úlů zbylo 17. Někteří měli třeba dvacet úlů, a teď nemají nic," přiblížil Josef Gabzdyl.

Včelaři obvykle dokážou zvládnout úbytky do 40 procent. Teoreticky by tak mohly některé jiné obce, kde úbytky nebyly takto markantní, trochu vylepšit situaci.

„Podle sčítání na konci ledna máme v Albrechticích úbytek 23 procent, to se dá nahradit rozvojem v létě a podobně. V předjaří s prvním nektarem budeme vědět více," vnesl trochu optimismu do tématu Wrana.

Nejsou podmínky

Jak ale podotýká, situace pro včelaře obecně není v současné době vůbec snadná. „Životní prostředí, geneticky upravované potraviny, pěstování zmutovaných rostlin," vyjmenovává Wrana aspekty, které nepříznivě ovlivňují podmínky chovu včel.

„V okolí se nyní pěstuje velké množství rostlin na průmyslové využití, které je zmutované a navíc má zcela jiné kvóty na možnost používání herbicidů, to vše je pro včely nekonzumovatelné," vysvětlil Wrana.

Nadějí pro včelaře by mohl být současný biotrend. „Možná se lidé opět vrátí k pěstování zeleniny a brambor na zahradách a sázení jabloní místo tújí, to by včelám pomohlo," zmínil Wrana.

Pokud totiž v tendenci „co největší zisk za každou cenu" a „pohodlí je přednější než zdraví" nenastane nějaký obrat, situace ohledně medu bude čím dál tím složitější. Nejenže porostou ceny, ale bude se objevovat i čím dál tím více podvrhů.