Informace o Společném rozhodnutí ministra dopravy o rozkladech byla zveřejněna na úřední desce. Znamená to, že stavební povolení nabývá právní moci a jediným nástrojem odpůrců už může být pouze soud.

Pro Přerov je to dobrá zpráva, která výrazně přiblížila zahájení stavby strategického úseku dálnice D1.

Patnáct dní

„Jedná se o Společné rozhodnutí ministra dopravy o rozkladech obyvatel Dluhonic, spolků Krajina Dluhonice, Voda z Tetčic a Děti Země proti rozhodnutí povolit stavbu dálnice D1 v úseku mezi Říkovicemi a Přerovem. Společné rozhodnutí ministra dopravy formou veřejné vyhlášky bude nyní viset patnáct dní na úřední desce a až s datem stažení se dá říci definitivně, že se může stavět,“ vysvětlil mluvčí rezortu dopravy František Jemelka.

Je tedy na stěžovatelích, zda využijí svých zákonných možností, nebo budou rozhodnutí respektovat.

Dálnice přes Ostravu. Archivní foto.
Polsko hlásí hotovo, Česko tak má nové dálniční spojení až k polskému Baltu

„Definitivně jasno budeme mít po těch patnácti dnech,“ konstatoval.Pro ŘSD verdikt ministra dopravy znamená, že může uzavřít smlouvu se zhotovitelem a začít stavět. Záměrem silničářů je předat staveniště ještě letos.

„Smlouva se zhotovitelem je podepsána z jejich strany a já ji podepíšu bezodkladně ještě tento týden. Do konce roku jsme připraveni zahájit realizaci stavby. Termín zahájení plánujeme na den nabytí právní moci, tedy 20. prosince,“ uvedl pro server zdopravy.cz generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Přerovský primátor Petr Vrána (ANO) to považuje za zásadní zprávu.

Dobrá zpráva 

„Dozvěděli jsme se o tom v průběhu pondělního zasedání zastupitelstva, takže je to čerstvé. Každopádně to vnímám jako zásadní a dobrou zprávu pro Přerov,“ uvedl.

Dokončení posledního úseku dálnice D1 u Říkovic by konečně vyřešilo katastrofální dopravní situaci ve městě, která se letos na podzim alespoň částečně zlepšila po otevření vnitřního průtahu městem a průpichu.

Vizualizace.
VIDEO: ŘSD ukázalo podobu přechodu pro medvědy u Jablunkova

Na stavbu D1 u Říkovic už byl vybrán zhotovitel a vyžádá si náklady za zhruba 6,92 miliard korun.Ředitelství silnic a dálnic v posledních měsících zaznamenalo významný posun ve výkupech pozemků.

„Podepsali jsme kupní smlouvu s paní Pfeillerovou v rámci výkupu klíčového domu v Dluhonicích, na jehož pozemku bude pilíř mostu. Byl to dlouholetý spor, který se vlekl. Z hlediska majetkoprávní přípravy zbývá ještě dokončit některé věci, nic by ale nemělo bránit tomu, aby se rozběhly stavební práce,“ uzavřel Radek Mátl.