V České televizi to včera řekl mluvčí skupiny AHG Roman Pařík. Reagoval tak na slova ministra průmyslu Jan Mládka. „Vláda do zítřka v otázce OKD neučiní žádný krok, sejde se až na pravidelném zasedání příští pondělí," řekl včera ministr průmyslu.

To, že se do konce tohoto pracovního týdne ještě uskuteční nějaké jednání s majiteli firmy, ale Mládek nevyloučil.

Stát zatím nereagoval ani na nabídku odkupu OKD za necelé čtyři miliardy korun.

„Nabídka na odkup OKD není na pořadu dne," zaznělo včera z úst vicepremiéra Andreje Babiše.

„Myslíme si, že bilance OKD není špatná, ale je zatížena garancemi za dluhy jeho majitelů. Pokud by od nich byla očištěna, tak si myslím, že může celkem slušně fungovat," dodal.

To, zda je dohoda s AHG možná, komentovat nechtěl. „Nechceme akceptovat žádná ultimáta, jde o privátní společnost," podotkl Babiš.

Společnost New World Resources (NWR), majitelka OKD, přitom v pondělí uvedla, že vedení OKD zváží návrh na insolvenci a ukončení hornické činnosti, pokud se do pátku nedohodne se státem na restrukturalizaci firmy.

Skupina AHG, která je od února vlastníkem NWR, totiž neprodloužila termín, dokdy se chtěla se státem dohodnout na podmínkách dalšího provozování společnosti.

Premiér Sobotka už v úterý řekl, že vláda nebude platit dluhy soukromé firmy. A zajedno s vládou jsou i odboráři. „Souhlasíme s postojem vlády, která odmítá platit dluhy soukromé společnosti. Pro nás je důležité, aby v případě, že by vlastníci firmy chtěli vyhlásit insolvenci a ukončit hornickou činnost, zasáhl stát," řekl Pytlík. Tak jednoduché to ale podle něj nebude, protože ze dne na den přestat těžit nelze.

Podle ministra průmyslu Mládka jsou stále otevřeny úplně všechny možnosti, tedy společná dohoda, odkup, insolvence i třeba znárodnění. Právě znárodnění označil již dříve za nejlepší způsob řešení krize OKD prezident Miloš Zeman. Podle Mládka vláda udělá vše pro to, aby OKD fungovalo dále i v případné insolvenci.