Skupina MTX, mezi jejíž dceřiné společnosti patří kromě Al Invest Břidličná (AIB) i Měď Povrly, Metalimex nebo Sardona Finance, skoupila rakouské podniky v insolvenci v březnu 2017. Starostka Lendu Michaela Höfelsauerová kritizovala, že namísto očekávaných investic český podnikatel pozemky v Rakousku výhodně prodá a výrobu přesune do Břidličné.

Podle starostky Otava svůj záměr oznámil pouze dopisem odborářům, ale osobně se nepodíval do očí rakouským zaměstnancům, kteří přišli o práci. „Za firmu se tam postavila celá komunita,“ řekla starostka Lendu loni v rakouské televizi ORF.

Zatímco Rakušanům se rušení výroby a propouštění nelíbí, hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) se raduje, že Holding MTX Group na Bruntálsko přinese miliardové investice a přes 300 pracovních míst. Nové investiční záměry tam začaly už koncem roku 2018 realizovat Al Invest Břidličná a Strojmetal Aluminium Forging. „Považuji za důležité, že nové provozy, které na Bruntálsku vzniknou, nebudou pouhými montovnami na pár let.

Bude se jednat o perspektivní moderní podniky s velkým rozsahem přidané hodnoty, které se budou zabývat také výzkumem a inovacemi. Tyto projekty posílí image našeho kraje jako regionu, který se dynamicky vyvíjí,“ uvedl hejtman Ivo Vondrák.

Plány skupiny MTX Group podle zástupců holdingu pracují s výhledem minimálně na tři desítky let. Do roku 2025 budou v regionu Bruntálska proinvestovány více než čtyři miliardy korun.

„Věříme, že díky výborné spolupráci s vedením Moravskoslezského kraje, agenturami, jejichž je kraj zřizovatelem, a starosty Bruntálu a Břidličné se nám podaří vytvořit to správné prostředí pro rozvoj průmyslu prostřednictvím nejen investic do samotných společností v naší skupině, ale také díky vzájemné spolupráci na rozvoji odborného školství, vývoji výrobků, procesů a rozvoji dopravní obslužnosti,“ sdělil majitel skupiny MTX Group Petr Otava.

Al Invest Břidličná bude investovat do výroby hliníkových plechů a fólií. Společnost ve svém plánu počítá také s dalším zhodnocováním těchto výrobků pro použití v automobilovém, stavebním a potravinářském průmyslu. V případě Strojmetal Aluminium Forging jde o investici do komplexního procesu výroby kovárenského materiálu, kování a obrábění výkovků z hliníku pro podvozkové díly osobních automobilů a další aplikace v oblasti dopravy.