Návrh tento týden prošel sněmovnou. Pokud bude schválen, mohla by nová pravidla platit už příští rok.

„Takovou novinku bychom rozhodně uvítali a pro tyto lidi bychom ve městě určitě našli uplatnění ve větší míře než dosud," chválí nový senátní návrh například náměstek primátora Karviné Miroslav Hajdušík.

O co jde v praxi? Veřejná služba je ze zákona dobrovolná a vykonávají ji lidé dlouhodobě nezaměstnaní. „Chodí pravidelně ve dvou směnách uklízet Karvinou, uklízejí a čistí od plevele veřejná prostranství, zastávky veřejné dopravy, hřiště pro děti, pracují v parcích, likvidují černé skládky a podobně," uvádí mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.

V současné době za to ale není žádná odměna. Karviná tak například nezaměstnané motivuje alespoň stravenkami. A zájem tady přesto je. Momentálně takto na zkrášlování svého města pracuje 38 zájemců.

Veřejná služba byla zavedena už v roce 2009 s jasným cílem. Inspirovat dlouhodobě nezaměstnané, aby neseděli doma, neztráceli pracovní návyky a navíc i něco dobrého vykonali pro svou obec, na což mají na dávkách času dost. Pokud někdo makal, mohl si polepšit na výši příspěvku na živobytí. To bylo sice k 1. lednu 2012 zrušeno, motivace tu ale byla stále.

PO ROCE 2012 BEZ MOTIVACE

„Motivační složka veřejné služby byla přesunuta do zákona o zaměstnanosti v podobě možného sankčního vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání, pokud by osoba odmítla nabídku vykonávat veřejnou službu," vysvětluje Irena Dlesková z tiskového oddělení Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV). Ještě ten rok to ale napadl a zrušil Ústavní soud.

Nyní se ale možná zase vše změní k lepšímu a lidé dlouhodobě na dávkách opět budou mít inspiraci. „V případě, že bude senátní návrh schválen, bude opět zavedena možnost zvýšit si příjem vlastní prací. To znamená, že aktivním osobám bude možné dávky zvýšit a méně aktivním či neaktivním osobám zase naopak snížit," zní další informace z MPSV. „Myslím si, že ta novela mohla být ještě přísnější. Pokud totiž člověk nikdy nepracoval a my víme, že ani nechce a nebude, že má evidenci na úřadě práce a dávky jako životní program, měl by rozhodně pro obec nějaké hodiny odpracovat povinně. Pro ostatní lidi závislé na dávkách dočasně by měla zůstat dobrovolnost," myslí si náměstek Hajdušík.