Vyhlášky měst, které mají vstoupit v platnost 1. ledna 2015, sice tento druh výkupu zakazují rovněž. Nebudou mít ale oporu v zákoně, který při tom stojí vždy výše, než vyhlášky jednotlivých měst.

„Zákon, který bude platit i po 1. lednu, hovoří jasně. Občan může kovy a další suroviny k výkupu odevzdat buď odpadové firmě, která má na toto podnikání povolení od krajského úřadu, tedy řádně zavedené sběrně, kde za ně dostane odpovídající finanční hodnotu. Druhou možností jsou sběrné dvory měst a obcí, kde se počítá s tím, že občan by zde předával své odpady zdarma.

Pro jakou možnost se každý občan rozhodne, je zcela na jeho uvážení, a to jak v obcích s novou vyhláškou, tak bez ní. Věc je potvrzena i stanoviskem ministerstva vnitra vydaného ve shodě s ministerstvem životního prostředí. Dle mnoha odborníků by bylo i protiústavní, když by obce své obyvatele de facto nutily k tomu, aby jim lidé bezplatně odevzdávali svůj majetek a obce pak na tomto získaly peníze za jeho další prodej do sběren," vysvětlil naší redakci výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka.

Nová vyhláška a její znění se pak nelíbí ani některým obyčejným lidem, například domkařům, pro které odevzdávání sběru rozhodně není obživou nebo kšeftem spojeným s další trestnou činností.

„Už se vidím, jak při nějaké rekonstrukci baráku odpad a šrot, který mi při odevzdání do sběrny alespoň částečně pokryje celkové náklady, vezu za vlastní peníze někam do sběrného dvora města a řeknu: tak tady to máte a teď si na tom vydělejte vy," řekl redakci Deníku telefonicky například jeden z místních domkařů v reakci na zprávy o zavedení daných vyhlášek.

Všichni takříkajíc slušní lidé, pro které nejsou sběrny místem nekalých kšeftů s kradenými a jinak podloudně získanými materiály, ale mají další naději. Tento týden skončilo připomínkování novely vyhlášky, kterou připravilo Ministerstvo životního prostředí. A pokud vše půjde podle očekávání, mohla by právě tato vyhláška vstoupit v platnost rovněž 1. ledna 2015.

„Vyhláška MŽP hovoří o tom, že peníze za kovy bude moci provozovatel sběrny danému člověku dát jen bezhotovostně. Znamená to, že si při každé takové transakci provozovatel sběrny vyžádá občanský průkaz i číslo účtu takového člověka. Tok peněz tak může být lépe kontrolovatelný a napoví také, kdo do sběrny chodí pravidelně a de facto se takto živí. Kontrolovatelné toky peněz pak samozřejmě pomohou i při řešení případné kriminality s tímto spojené.

Je zřejmé, že prakticky žádné opatření zcela nezabrání dané trestní činnosti úzce spojené se sociální situací občanů. Avšak řešení přes zefektivnění kontroly je objektivně vhodnější než nedávno Sněmovnou široce odmítnutý úplný zákaz výkupu všech odpadů od občanů," doplnil ředitel České asociace odpadového hospodářství.

Novou vyhlášku zavádějí od 1. ledna na Karvinsku města Karviná, Bohumín, Havířov, Orlová, Rychvald a Dolní Lutyně. Ani jedno se ji zatím nechystá stáhnout. Zástupci měst se naopak většinou vyjádřili ve smyslu, že jsou ochotni řešit toto i soudní cestou a obrátit se tak až na Ústavní soud.