„Je to pro všechny horké téma," přiznala starostka Petřvaldu Jarmila Skálová.

Na legislativní nedokonalosti kolem fungování sběren a pravidel výkupu železného šrotu a barevných kovů upozornil před několika týdny karvinský primátor Tomáš Hanzel. Jako člen rady Moravskoslezského kraje navrhl legislativní úpravy.

„Myslím si, že bychom se mohli inspirovat u některé ze sousedních zemí, kde smí druhotné suroviny vykupovat jen právnické osoby, konkrétně obce, a ty pak mají situaci pod kontrolou," navrhuje primátor Tomáš Hanzel.

Důvod? Zloději kovů jsou stále smělejší a z veřejných prostor i soukromých pozemků se ztrácí vše, co je ze železa nebo barevného kovu. Podle starostky Petřvaldu je ta situace kritická už nějakou dobu.

„Stále to trvá. Pamatuju se například na loňské Vánoce, kdy během jedné noci zmizelo na jedné komunikaci ve městě sedm těžkých litinových poklopů od kanálů," vzpomíná starostka Petřvaldu.

A jak situaci řešit? Starostové zdejších obcí mají jasno: je potřeba změnit legislativu tak, aby existovala možnost kontroly.

„Řešení vidíme v legislativních opatřeních, která by znemožnila výkup šrotu od soukromníků. Podobná opatření již byla zavedena například v sousedním Slovensku nebo v Německu a přinesla okamžitý výsledek. V žádném případě ale nejde pouze o majetkové škody, často je i ohroženo zdraví našich občanů," uvedl starosta Orlové Jaromír Kuča.

„Já bych výkup železného šrotu úplně zrušila," dodává Jarmila Skálová. Podobné opatření prý zavedli v Rychvaldu, kde sběrnu šrotu provozuje město. Jednoduše tam výkup železa zakázali.