O problémech největší těžařské firmy v Česku se šušká už několik měsíců. Na vině není jen koronavirus a omezení těžby, ale loňský špatný hospodářský výsledek a především snížení cen uhlí na trzích. Finanční problémy OKD připustila už před 14 dny v tiskové zprávě předsedkyně představenstva OKD OKD Vanda Staňková.

Ilustrační foto.
OBRAZEM: Z Česka do Polska až od pondělka

„Koronavirus ve spojení s velmi nízkými cenami uhlí nás dostal do velmi složité situace. Spojili jsme se proto s naším akcionářem, abychom tuto situaci řešili a věříme, že akcionář nenechá lidi v OKD na holičkách,“ uvedla.

Probíhající jednání mezi OKD a zástupci ministerstva financí a vedení společnosti Prisko o možných variantách pomoci kvůli obtížné finanční situaci v těžařské firmě Deníku potvrdil mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrlík.

Kde vzít peníze na záchranu OKD?

"V úvahu je třeba vzít obtížně predikovatelný vývoj cen uhlí a omezené finanční možnosti akcionáře, stejně tak případnou zátěž pro státní rozpočet. Ve hře je proto vícezdrojové financování. Jednou z uvažovaných variant je například využití programu Covid Plus," napsal redakci mluvčí Vintrlík s tím, že konečné rozhodnutí dosud nepadlo.

"Společnost Prisko si od OKD vyžádala další doplňující informace a podklady. Doposud také nepadlo žádné rozhodnutí, zda uspíšit útlum těžby či naopak těžbu prodloužit, předpokládáme, že toto téma bude předmětem jednání vlády," řekl mluvčí ministerstva financí.

Ilustrační foto.
Škola v Karviné musela kvůli nakaženému studentovi odložit maturity

Informace redakce žádala také od vedení OKD prostřednictvím mluvčí, ale od pondělí žádné vyjádření nedostala.

Marian Klásek, předseda představenstva společnosti Prisko, tedy jediného akcionáře OKD, Deníku řekl, že by situaci v níž se ocitla OKD, nevidí tak dramaticky.

Aby firma nezkrachovala, potřebuje podle informací Hospodářských novin (HN) stovky milionů korun. Z dlouhodobého hlediska se bude s největší pravděpodobností jednat o miliardy. O případné injekci bude rozhodovat ministerstvo financí, poslední slovo ale bude mít premiér Andrej Babiš.

Synagoga „Schomre Schabos“ v Božkově ulici v Českém Těšíně.
Z několika židovských synagog přežila na Karvinsku jediná. V Českém Těšíně

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák podle HN vyzývá ministerstvo financí k co nejrychlejšímu jednání. "Dle mého názoru si nemůžeme dovolit kolaps OKD," říká Vondrák, který udržení těžby v kraji dlouhodobě podporuje, stejně jako premiér Andrej Babiš.

Na otázku, zda firmě kolaps hrozí, ale Vondrák odkazuje na ministerstvo financí.

Útlum a uzavření dolů

Reorganizační plán OKD počítal s tím, že se poslední uhlí vytěží v roce 2024. Po nadějných letech 2017 a 2018, kdy byla firma v zisku, začal premiér Babiš tak začal dokonce hovořit o tom, že by mohla těžba probíhat až do roku 2030.

Bohumínská městská nemocnice.
Lékaři a sestřička bohumínské nemocniční interny se nakazili koronavirem

Jenže loni dramaticky spadly ceny koksovatelného uhlí ze 190 na 130 dolarů za tunu a ceny energetického uhlí z 90 na méně než 60 dolarů. Letos se ale kvůli pandemii a s tím spojeným poklesem spotřeby situace ještě zhoršila a ceny dál padaly − v květnu už stála tuna dokonce jen 42 dolarů.

Pokud OKD přežije a bude dál těžit, je prakticky jisté, že v nejbližší době zavře důl ČSA a Darkov. Činné tedy zůstanou pouze dva doly ČSM Sever a ČSM Jih.