"V současné době zejména pomocí nového elektronového mikroskopu, který funguje od minulého roku. Virus opičích neštovic lze odhalit díky transmisní elektronové mikroskopii, kultivacíviru nebo metodou PCR, kterou Zdravotní ústav v Ostravě připravuje zavést začátkem června. Každá z uvedených variant má své výhody i nevýhody," uvádí mluvčí Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě Michal Pistolas.

"Transmisní elektronová mikroskopie umožňuje rychlou detekci infekce v biologickémmateriálu na základě zřetelné velikosti, tvaru a povrchové struktury virů nebobakterií. Tato metoda je rychlá, výsledek můžeme znát už do hodiny od doručení dolaboratoře a umožňuje diagnostiku více druhů virů najednou. Jde však o metodu, která není vhodná pro screening velkého množství vzorků a sledované viry a bakterieve vzorku se musí vyskytovat v dostatečné koncentraci," vysvěltuje dále.
Kultivace viru je metodou přímého průkazu virů na buněčných kulturách, kterérostou ve speciálním kultivačním médiu. Naočkovaná buněčná kultura je inkubovánav termostatu a pravidelně prohlížena inverzním mikroskopem. Pokud se virus začnev buňkách množit, napadené buňky v řádu dnů začnou měnit svůj vzhled. Ve srovnánís elektronovou mikroskopií je kultivace viru časově výrazně náročnější, trvá 5-14 dnů.

V případě pozitivního výsledku kultivace je možné pomocí elektronové mikroskopienebo PCR určit jednotlivé viry.Začátkem června začne ostravský Zdravotní ústav vyšetřovat vzorky na opičí neštovicei metodou PCR, která prokazuje přítomnost určité části genetického kódu (nukleovékyseliny) mikroorganismů. Umožňuje rychlou detekci infekčních virů s vysokoucitlivostí a specificitou.