Po nedělním snížení cen nejběžnějších pohonných hmot na čerpacích stanicích společnosti Orlen/Benzina na 32,90 za litr se v pondělí ráno objevily na stojanech původní, lehce poupravené ceny, které tam byly ještě v sobotu. Konkrétně řidiči v Karviné v pondělí tankují na stanici Benzina litr Naturalu 95 za 38,30 a litr nafty za 39,20 koruny.

Na čerpacích stanicích Orlen/Benzina v Karviné, Českém Těšíně i jinde v příhraničí řidiči v neděli natankují benzin i naftu za 32.90 koruny.
Cena benzinu v Česku jako v Polsku? Orlen zlevnil na 32,90, tvořily se fronty

Informace o razantním snížení cen paliv Efecta 95 (natural) a Efecta Diesel (nafty) na úroveň, za jakou nakupují řidiči u polských pump stejné značky, se v sobotu před polednem začaly bleskově šířit po sociálních sítích. Během dvou tří hodin se na čerpacích stanicích značky Orlen/Benzina začaly tvoří dlouhé fronty. Informovali o nich lidé z Karviné, Opavy, Českého Těšína, Krnova a z několika příhraničních měst ve východních Čechách.

Fronty jako před zdražením v roce 1990

Deník v nedělí vpodvečer natočil automobily stojící podél Jablunkovské ulice v Českém Těšíně ve frontě čekající před čerpací stanicí Benzina. Rozladění z této „výhody“ příhraničí byli například řidiči v Ostravě, kde benzinky Orlen/Benzina držely ceny stále kolem 40 korun za litr.

Skupinka polských bezdomovců na hraničním mostě v Těšíně. Září 2023.
Problémy s bezdomovci v Českém Těšíně. Před strážníky prchají přes hranici

Proč polská nadnárodní společnost Orlen, která vlastní síť čerpacích stanic Benzina, k tomuto kroku přistoupila, se oficiálně neví. Mluvčí české pobočky společnosti OrlenUnipetrol Lada Gadas se v neděli omezila na konstatování, že „…firma nebude ceny ani jejich vývoj komentovat.“

Předvolební tah?

Ekonomové a političní komentátoři jsou toho názoru, že už dva týdny klesající ceny pohonných hmot v Polsku, navzdory tomu, že na světových trzích jdou jejich ceny nahoru, je předvolební tah polské vlády, která vlastní necelou polovinu společnosti Orlen, jež má na polském trhu dominantní postavení a určuje ceny. Předpokládá se, že nízké ceny pohonných hmot vydrží do polských parlamentních voleb, které jsou v polovině října.

Libušín, Beskydy, Pustevny, třetí výročí otevření, 30. 9. 2023.
VIDEO: Obnovení Libušína? Tisíc hodin práce jen na příborníku v jídelně!

Podle neoficiálních informací sáhla společnost Orlen k tomuto neobvyklému kroku údajně kvůli nedostatku pohonných hmot u některých čerpacích stanic značky Orlen v česko-polském příhraničí. Že tam v posledních dnech benzin skutečně občas nebyl k dostání, dosvědčují příspěvky na sociálních sítích.

V Polsku se pořád tankuje levněji

Ale zpět do reality. V Karviné už v neděli okolo 22. hodiny stoupla cena benzinu na pumpě Benzina u OD Tesco o korunu. A pondělní ráno dalo všem, kdo doufali, že ještě v pondělí natankují levněji, na tuto představu zapomenout zcela.

Řidiči to ale nesli s nadhledem. „Nebyl jsem včera v Karviné. Škoda,“ konstatoval pan Oldřich, kterého Deník zastihl na zmíněné benzince v pondělí dopoledne.

Biskupské lesy v Beskydech na Bílé, ani tady se po kalamitě nesmí, 27. 9. 2023.
VIDEO: Takto vypadá ďábelská kalamita v církevních lesích v Beskydech na Bílé

Jiří Vaněk tankoval do služebního vozu, takže nic neřešil. „Se svým autem jsem tu byl včera. Mám plnou,“ prozradil spokojeně.

Kdo chce tankovat za ceny jako v neděli, a možná i levněji, může vyrazit za hranice. Podle pondělních informací zaplatí řidiči v Polsku za litr benzinu nebo nafty, nejen u stanic Orlen, okolo 31,50 korun.