Město se tímto opatřením che bránit přílivu nový lidí, kteří ve velké většině bývají problémoví a nepřizpůsobiví, tudíž pro své sousedy nežádoucí.

Že je na čase s tímto problémem něco dělat, potvrdili minulý týden na veřejném projednávání návrhu na zařazení Orlové do „rodiny“ bezdoplatkových měst, obyvatelé městské části Poruba. Stěžovali si, že potkávají stále nové sousedy, kteří jsou však hluční a sousedská ohleduplnost je jim cizí.

„V některých ulicích to vypadá jak americkém filmu. Potulují se tam gangy mladých Romů, ze kterých jde strach a není radno s nimi moc diskutovat. Pokřikují na každého, provokují, vyhrožují, zastrašují. Je to paradoxní, že právě centru v této nevelké čtvrti sídlí státní policie a mobilní služebnu tam mají i strážníci. A my se tam přesto bojíme, protože s tím nikdo nic nedělá, nikdo se nás nezastane,“ říkají obyvatelé Poruby.

Zastupitelé a zástupci policie případy obtěžování a vyhrožování hlásit. „To samozřejmě děláme, ale pak se zase bojíme odvety z jejich strany. Máme tam auta, děti…,“ říkají lidé z Poruby.

Že situace zejména v této městské části není z hlediska bezpečnosti a drobné kriminality úplně ideální, potvrdil i starosta Orlové Tomáš Kuča. „Do městských bytů se v Porubě určitě nikdo cizí nestěhuje. Ale jsou tam i soukromé byty, a koho si do nich majitel nastěhuje, to město ovlivnit nemůže,“ vysvětlil Kuča. A přidal vlastní zkušenost:

„Přišel za mnou jeden Rom z Poruby a říká mi: Starosto, dejte mi byt na Doubravanu, já už tam nechci bydlet, tam je to samý Olašský Rom, já se tam bojím. To asi mluví za vše,“ dodává orlovský starosta.

Zda se podaří, zabránit přílivu nezvaných obyvatel do Orlové, zda to pomůže snížit kriminalitu a další negativní společensko-sociální jevy, se uvidí. Kompletnímu plénu zastupitelů předloží radní návrh na vyhlášení opatření obecné povahy (tak zní úřední název vyhlášení bezdoplatkové zóny – pozn. aut.) v pondělí 17. září.

Navrhují Orlovou rozdělit do 11 zón.

„V podstatě zahrnují celé obydlené území města. Dělí se to takto záměrně, protože o vyhlášení rozhoduje soud a pokud se mu jen něco nebude pozdávat, někde nebude splněna jediná nutná podmínka, shodí celý návrh. Takto bude rozhodovat jednotlivě a je velká pravděpodobnost, že z 11 zón vyhlásí aspoň devět nebo deset, ale třeba všechny,“ vysvětlil taktiku zastupitelů vůči úřadům a soudu, které budou o návrhu rozhodovat, Miroslav Chlubna, zastupitel za NEZÁVISLÉ.

Zkušenosti s vyhlášením bezdoplatkových zón mají už v Bohumíně (má už tři zóny) a v Karviné, kde už jsou dvě a měly by přibýt další, pokrývající také velkou část města.