FUTUREum se probojovalo mezi šedesátku nejlepších staveb z celé Evropy v prestižní soutěži New European Bauhaus Prizes 2023 (Ceny Nového evropského Bauhausu), která klade důraz na udržitelnost, design a komunitu. Projekt uspěl jako jediný z celé České republiky a v konkurenci 1450 projektů.

„Dostat se do úzkého výběru projektů v tak početné a silné konkurenci je výjimečný počin. Je to nejen důkaz povedené proměny industriální památky na otevřené kulturní centrum, ale i zdařilého konceptu, který propojuje historii unikátního místa se současností a budoucností. Je to taky ta nejlepší vizitka Ostravy a Dolních Vítkovic,“ ví René Kohut, jednatel společnosti FUTUREum s.r.o. a vyzývá veřejnost k podpoře v online hlasování.

Dvanáct vítězů vybere odborná porota, o dalších třech však rozhodne veřejnost právě v online hlasování na webu Prizes.new-european-bauhaus.eu. Soutěž pořádá Evropská komise.

Podívejte se, jak vypadá areál DOV z výšky:

Vyhlídkový let nad DOV

K TÉMATU

FUTUREum vzniklo přeměnou bývalého výklopníku a mlýnice uhlí na Hlubině v areálu Dolních Vítkovic. Bylo otevřeno koncem roku 2022 výstavou výtvarníka Čestmíra Sušky a od letoška nabízí také interaktivní expozici v rozšířené realitě a je využíváno pro společenské a kulturní akce, kreativní workshopy a výstavy.

Aktuálně nabízí výstavu Expats & Locals Together, zapojí se také do Ostravské muzejní noci 20. května. Návštěvníci FUTUREa si mohou projít také unikátní podzemní prostory a expozice věnované nejen minulosti památky, ale rovněž budoucím trendům vědecké i umělecké kreativity.

| Video: Youtube