Současné finanční ztráty podniku činí denně přibližně milion eur, tedy v přepočtu asi 25 milionů korun. Liberty Ostrava to ve středu oznámila v tiskové zprávě. Ze zprávy vyplývá, že zaměstnancům dál nebude vyplácet mzdy, a to počínaje červnovou výplatnou za květen. Lidé se budou muset obrátit na úřad práce. I s dceřinými firmami má přitom Liberty Ostrava přibližně 5100 zaměstnanců.

"V rámci procesu bude mít podnik čas na přípravu, projednání a schválení reorganizačního plánu u soudu, který bude na celý proces dohlížet. Za těchto nových právních podmínek bude Liberty nadále provozovat několik výrobních linek, které dokážou pokrýt své vlastní náklady, a poskytne zaměstnancům podporu při podávání žádostí o uspokojení mzdových nároků v rámci státního systému ochrany zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele," uvedla Liberty. Sdělila, že se bude snažit zajistit, aby měl úřad práce všechny potřebné údaje o zaměstnancích k dispozici co nejdříve, aby se vyřizování žádostí zbytečně nezdržovalo.

Předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina řekl, že slibům majitelů odbory dlouhodobě nevěřily a stalo se nevyhnutelné. "Jakkoliv jsme těmito informacemi aktuálně otřeseni, musíme konstatovat, že se stalo jen to, co bylo zcela nevyhnutelné. Restrukturalizační plán byl již od začátku v obou variantách postaven jako zcela neživotaschopný. Dlouhodobá oboustranná neschopnost Liberty a Tamehu najít řešení, vést konstruktivní dialog, vyvedení veškerých zisků z Ostravy a prodej veškerých povolenek byl pro nás všechny jasným signálem, že plány současného majitele na dlouhodobé provozování hutě nebyly myšleny vážně," uvedli ve společném prohlášení zástupci odborů. "Od počátku jsme byli proti tomuto kupci, upozorňovali jsme na nezodpovědného vlastníka, ale jen málokdo byl ochoten naslouchat našim obavám. Majiteli jsme přímo sdělovali, že nevěříme jeho plánům," uvedl na adresu majitele Sandžíva Gupty a jeho skupiny Liberty Steel.

Ve středu večer se k tématu vyjádřil ministr financí Zbyněk Stanjura, který ujistil zaměstnance, že se o ně stát dočasně postará. Po dobu tří měsíců jim bude vyplácet mzdy. Stanjura také potvrdil, že je vláda v kontaktu s významným českým investorem, který zvažuje vstup do Liberty Ostrava. Dříve se v této souvislosti spekulovalo o zájmu miliardáře Jaroslava Strnada a jeho holdingu CE Industries. Podle Stanjury se naplnily obavy vlády, které ohledně restrukturalizačního záměru huti měla.

K tématu

Úřad práce je připraven pomoci zaměstnancům Liberty Ostrava

S ochranou při platební neschopnosti zaměstnavatele je připraven pomoci zaměstnavatelům Liberty Ostrava Úřad práce ČR. Organizace již s předstihem posílila příslušné pobočky na Ostravsku a je připravena poskytnout lidem i další formy pomoci.

Ostravská huť Liberty ve středu oznámila, že na sebe podala insolvenční návrh. V oznámení bylo uvedeno i to, že závazky po lhůtě splatnosti, které společnost není schopna plnit, převyšují pět miliard korun. Zaměstnanci se tím dostali do velké nejistoty, zda své peníze vůbec ještě někdy uvidí.„Krizový scénář pro tuto situaci jsme měli již dlouho připravený a zaměstnancům Liberty Ostrava jsme pomáhali i před vyhlášením insolvence, a to především poradenstvím a rekvalifikacemi, které mohou využívat zaměstnanci již po dobu trvání pracovního poměru. Nyní naši pracovníci spolu s odbory jednají s personalisty Liberty Ostrava, aby se dohodli na dalším postupu, zahájili práci našich mobilních týmů přímo v prostorách Liberty Ostrava,“ uvedl generální ředitel Úřadu práce Daniel Krištof.

Pokud zaměstnanci Liberty Ostrava zůstanou bez vyplacené mzdy, mohou požádat Úřad práce ČR o náhradu mzdového nároku. Žádost mohou podat až poté, co bude oznámeno zahájení insolvenčního řízení zaměstnavatele v insolvenčním rejstříku, a to hned den následující po termínu výplaty. Výše náhrady je stanovena až do 1,5násobku rozhodné částky za daný měsíc, což je aktuálně maximálně 65 011 Kč/měsíc. Mzdové nároky může zaměstnanec uplatnit nejvýše v rozsahu odpovídajícím splatným mzdovým nárokům za 3 kalendářní měsíce. Primárně pro zaměstnance, kteří jsou v nouzi a nebudou žádat o celé tři měsíce najednou zpětně, je umožněno žádat o náhradu mzdového nároku opakovaně, za každý měsíc zvlášť.

Na to dlouhodobě poukazovala i společnost Tameh Czech, kvůli jejichž vzájemnému sporu se výroba v ostravské huti zastavila. Tameh přestal dodávat huti energie kvůli dluhům dosahujícím více než dvou miliard, Liberty poukazovala na vysoké ceny energií. "Od konce roku 2023 společnost Tameh tvrdí, že Liberty Ostrava zneužívá ochranné moratorium k oddálení vyřešení vzniklé situace. Tím je mj. navrácení devíti miliard korun rozpůjčovaných do spřízněných firem a zaplacení dluhů věřitelům. Zároveň již tehdy bylo jasné, že Liberty Ostrava, dle svých finančních výsledků, na sebe měla správně podat bez zbytečného odkladu insolvenční návrh. Liberty tak promarnila více jak půl roku, během kterých neplatí svým dodavatelům a tisíce zaměstnanců jsou v nejistotě z dalšího vývoje," řekl mluvčí Tamehu Patrik Schober. Rozhodnutí Liberty Ostrava proto Tameh vítá. "Konečně se tím otevírá cesta k řešení situace pod dohledem věřitelů a insolvenčního správce.“

Podání insolvenčního návrhu společností Liberty Deníku ve čtvrtek potvrdil mluvčí Krajského soudu v Ostravě Igor Krajdl. "Liberty podala oznámení o ukončení preventivní restrukturalizace a současně byl podán návrh na insolvenci," potvrdil Deníku Krajdl. Odmítl však, že by měl soud v uplynulých měsících o Liberty rozhodovat jinak, než jak učinil - tedy že huti umožnil rozvíjet restrukturalizační plán.

"Problém je v otázce zajištění finanční hotovosti, do které soud nevidí. Soud měl podklady a posudky, které svědčily o tom, že to Liberty zvládne. Pokud se Liberty pohybovalo v zákonných mantinelech, nebylo možné nahlédnout do křišťálové koule a říct, že to nevyjde. Doložili, že budou schopni chod dofinancovat. Pro soud se vlezli do zákonných mezí, proto se restrukturalizace povolila," vysvětlil Krajdl pro Deník nedávná rozhodnutí soudu.

Ostravská huť patří od roku 2019 Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Už delší dobu má potíže platit závazky a od prosince, kdy jí firma Tameh Czech zastavila dodávky energií, většina jejích provozů stojí. Převážná část zaměstnanců je od té doby doma. Před věřiteli, kterých je okolo 1300, chrání huť moratorium vyhlášené soudem. Liberty už dříve uvedla, že ke konci února eviduje celkové závazky zhruba za 16,4 miliardy korun.

Věřitelům Liberty předložila restrukturalizační plán. Podle firmy ho věřitelé schválili, teď se čekalo, až ho schválí i soud. V návrhu restrukturalizačního plánu Liberty mimo jiné uvedla, že k financování restrukturalizace by využila výtěžek z prodeje nepotřebného množství emisních povolenek. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) ale na konci dubna řekl, že neočekává, že by ministerstvo Liberty bezplatné emisní povolenky v nejbližších dnech udělilo.

"Plán preventivní restrukturalizace společnosti Liberty Ostrava byl extrémně zatížen mnoha vnějšími faktory, zejména pokračujícím zhoršováním tržních podmínek v Evropě a zpožděním v přidělování emisních povolenek, které podniku náležejí, od českých úřadů, a to na neurčito. Tyto vlivy způsobují, že Liberty Ostrava již nemůže splnit podmínky původního plánu," sdělila ve středu firma. Postavení reorganizace na zamýšleném prodeji povolenek bylo však dlouhodobě terčem kritiky.

Emisní povolenky umožňují vypouštět do ovzduší oxid uhličitý. Platí je uhelné elektrárny či průmyslové podniky a lze s nimi obchodovat. Stát povolenky hutím přiděluje jako podporu českého ocelářství.

Huť v roce 2019, kdy ji Liberty kupovala od ArcelorMittalu, disponovala emisními povolenkami v hodnotě asi 5,6 miliardy korun, které si předtím šetřila na financování modernizace. Nový majitel ale s povolenkami začal obchodovat a prodal je.

Liberty uvedla, že po letech nedostatečných investic skupina v letech 2021-2022 dovedla podnik k nejlepším výrobním a finančním výsledkům za několik desítek let a vynaložila přitom přibližně 143 milionů eur (v přepočtu 3,5 miliardy korun) na investice, včetně 29 milionů eur (725 milionů korun) do plánované instalace dvou nových elektrických obloukových pecí. Firma uvedla, že po vypuknutí války na Ukrajině ale výrazně klesla poptávka po ostravské produkci.

"Jsme i nadále přesvědčeni o tom, že Liberty Ostrava může být dlouhodobě životaschopným podnikem, pokud se jí podaří uskutečnit přechod k udržitelnějším formám výroby založeným na technologii elektrických obloukových pecí, ať už v rámci skupiny Liberty s pomocí nového investora, nebo se zcela novým vlastníkem," uvedla firma.

Schválení reorganizace jí má poskytnout čas a ochranu k tomu, aby připravila proces prodeje a další restrukturalizační kroky k zastavení rostoucích ztrát. "Liberty je přesvědčena, že tento proces je v nejlepším zájmu věřitelů, zaměstnanců a zákazníků společnosti," uvedla firma.

Výměna čtyř tandemových pecí ocelárny ze 70. let minulého století za dvě hybridní elektrické pece měla být klíčovým prvkem transformace podniku. V červenci 2022 Liberty podepsala s italskou firmou Danieli kontrakt za 8,6 miliardy korun na jejich dodání.

Svou poslední fungující vysokou pec má huť už déle než půl roku v takzvaném teplém útlumu, kdy se udržuje teplo podstatně nižší než při normálním provozu. Skoro půl roku má v teplém útlumu i koksovnu a už dříve sdělila, že zahájila konzultace a technologickou přípravu jejího možného odstavení. Podle Slaniny by odstavení koksovny bylo nevratné a znamenalo by, že huť bude muset koks nakupovat.