„V minulých letech jsem měl na palivové dříví odběratele, jak se říká, okolo komína. Teď se ovšem ozývají lidé od Frenštátu, od Ostravy,“ popisuje zvýšenou poptávku Miroslav Mališ, provozovatel rodinného dřevařského podniku založeného už v roce 1894. Aby si pořídili palivo do kamen a kotlů, objednávají si ho tu zájemci už od jara. Nejvíce chtějí tvrdé, nejraději bukové.

Mnoho lidí čeká v průměru půl roku. “Z deseti, co jim volám, že už pro ně dřevo mám, mi tak čtyři pět lidí dodávku odřekne, že už ho mají odjinud. Nedivím se jim, snaží se zásobit, kde se dá,“ pokračuje Miroslav Mališ, od něhož maloodběratelé kupují mezi šesti a deseti plnometry (jeden metr krychlový, vyplněný bez mezer dřevní hmotou, pozn. red.). Představuje to jednu až dvě korby nákladní Avie s vyššími bočnicemi.

Stoupla i cena měkkého dřeva

V byznysu s palivovým dřevem panuje dnes stejná situace jako na trzích s uhlím, kdy koksovatelné je levnější než energetické. „Je to postavené na hlavu, cena kvalitního stavebního dřeva padá a toho na spálení roste,“ říká Mališ. Smrkové či jedlové klády pro stavaře jsou za 2500 až 3000 korun za kubík (nedávno ještě 3500 až 4000 korun za m3). Tvrdé topné dřevo nyní stojí 3000 korun (v lednu 1650 korun za PM).

„Tvrdé dřevo, bukové, dubové a jasanové, které déle hoří, je prakticky nedostatkové. Ale i cena měkkého dřeva stoupla. Z devíti stovek na počátku roku na současných patnáct set za plnometr,“ popisuje k situaci provozovatel pily v Pržně. I balíky dřevěných odštěpků zde vyjdou o sto procent dráž. Velké za 800, malé za 300 korun. Piliny vychází na 200 korun za kubík, ale mohly by se prodávat i za 550.

Na štípání palivového dříví stačil loni v Pržně jeden dělník. Teď však kvůli více než čtyřicetiprocentnímu nárůstku poptávky nedělají na nádvoří pily pracovníci Pavel s Lukášem prakticky nic jiného, než že chystají zákazníkům otop. „Byl bych schopen dodávat ještě více dřeva, kdybych stíhal a měl na to kapacitu,“ dodává Miroslav Mališ. A upozorňuje, že ceny palivového dřeva nejspíš ještě porostou.