Deník zjišťoval, jak je to s placením za parkování v centrech dalších okolních měst. 

Za půl hodiny stání u Prioru v centru Karviné od počátku ledna každý zaplatí deset korun.

„Parkoviště může tedy také sloužit pro ty, kdo potřebují v samotném centru něco rychle vyřídit, a kdyby bylo plné, nezaparkovali by vůbec. Z tohoto parkoviště dojdou do pěti minut pěšky například ke všem budovám úřadu včetně té nové, kam se nyní část odborů magistrátu stěhuje. Podobná parkoviště s hodinami máme už několik let například u pošty ve Fryštátě nebo u bývalé vojenské správy," říká mluvčí města Karviné Šárka Swiderová.

Město dále nabízí možnost koupit si takzvané rezidentní karty na celoroční parkování na těchto zpoplatněných plochách. Jejich cena se pohybuje od 2900 do 4200 korun za rok.

„Zadarmo lze ale stále parkovat v dosahu centra nebo přímo v centru: u nemocnice v Ráji na velkém parkovišti, na velkém parkovišti u univerzity, dále na Fryštátské ulici za kulturním domem Družba a pak také u amfiteátru v zámeckém parku," doplňuje karvinská mluvčí.

A jak jsou na tom v okolí? V Orlové přímo před budovou městského úřadu zaplatíte rovněž deset korun za půl hodiny. Kousek odtud jsou dvě parkovací plochy u tamního hypermarketu.

„Prvních šedesát minut je stání zdarma, pak se platí deset korun za hodinu. Jedna plocha zdarma je pak v prostorách bývalé tržnice pod kinem Vesmír," říká mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková.

Většinou volná jsou parkovací místa v centru Českého Těšína. „Zpoplatněno je několik lokalit poblíž radnice, celkem 82 míst. Půlhodina stání tam stojí šest korun," uvádí českotěšínská mluvčí Dorota Havlíková.

Deset korun za hodinu platí lidé na parkovišti u magistrátu v Havířově. A jak to vypadá jinde v centru? „Lidé mohou parkovat první dvě hodiny zdarma na parkovišti u obchodního domu, další velké parkoviště zdarma je naproti centrálnímu parku v samotném centru města. Nové velké parkoviště se stovkou míst je od minulého roku nedaleko soukromé vysoké školy v Havířově, v podstatě rovněž v centru," popisuje situaci mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová.

Zpoplatněná stání najdete také na parkovištích v centru Bohumína.

„Na devíti lokalitách poblíž radnice a pěší zóny, na točně v Záblatí i před poliklinikou a poštou v Nerudově ulici platí časově omezené stání. Parkuje se s parkovacím kotoučem a doba parkování je omezena na stání od 30 do 90 minut. Parkovací kotouče vyřešily problém, kdy na místech, kde potřebovali zaparkovat lidé, kteří si přišli vyřídit své záležitosti na úřad anebo za nákupy, stála auta dlouhodobě," doplňuje bohumínská mluvčí Lucie Balcarová.