Města z těchto peněz podporují místní sportovní oddíly, samozřejmě včetně mládežnických, ale také kulturní podniky, modernizaci obecního bytového fondu nebo sociální projekty a služby.

Příjmy z hazardu jdou do rozpočtu daného města a o tom, kdo peníze dostane, rozhodují zastupitelé.

„Není určeno, kolik z těchto příjmů bude vyčleněno na sport, kulturu atd. Loni byly například v rámci odboru školství, kultury a sportu vyčleněny finanční prostředky na podporu sportovních klubů, spolků a organizací působících na území města," vysvětlila mluvčí Orlové Nataša Cibulková.

Z celkových více než 20 milionů získaných z hazardu šlo loni v Orlové 16,4 milionu na sport, na kulturu 700 tisíc, na zájmové činnosti 330 tisíc a 300 tisíc korun na činnost dětí a mládeže.

Zřekli se peněz

Zatímco Orlová a Karviná letos předpokládají příjmy z hazardu v desítkách milionů korun, jiná města budou muset tyto peníze oželet. Na rozdíl od jmenovaných měst se totiž rozhodla zrušit provozování heren s výherními automaty a fungovat budou jen provozovny se speciálním povolením anebo takzvané videoloterijní terminály, jejichž provoz nepovoluje město, ale ministerstvo financí. V těchto případech desetileté licence budou ještě nějaký čas dobíhat.

Bohumín bojuje proti terminálům už víc než 10 let a podařilo se tam snížit počet heren s automaty na minimum. S tím ale město přijde i o peníze.

„O peníze z hazardu nestojíme. Až ministerstvo herny zruší, tak o ně rádi přijdeme. Jen vloni v nich lidé v Bohumíně prohráli 40 milionů korun. Tyto peníze mohly skončit v rodinách gamblerů, které by je využily užitečněji," dodal Petr Vícha.

Podobné je to v Českém Těšíně a Havířově, kde plošný zákaz výherních automatů začne platit k 1. lednu příštího roku. Pro příjmy Českého Těšína to bude znamenat zhruba mínus 20 milionů korun, pro Havířov zhruba mínus 40 milionů.

„Ano, z těch peněz podporujeme místní sportovce, kulturní podniky, ale třeba formou dotací také investiční akce volnočasového charakteru," řekl ekonomický náměstek havířovského primátora Eduard Heczko.

„Jestli nám ty peníze nebudou chybět? Budou, samozřejmě. Ale rozhodli jsme se, že ani přesto nechceme ve městě trpět hazard," dodává Heczko.

Senátor a bohumínský starosta Petr Vícha je dlouholetým bojovníkem proti hazardu a rád připomíná patologické jevy, jež jsou s hazardem spojené. „V roce 2005, kdy jsme začali intenzivně bojovat proti hazardu, nebyl ještě jeho celoplošný zákaz možný. Proto jsme vybrali ulice s hernami a tam jsme automaty zakázali. Postupně počet automatů klesl ze 140 až na 30. Město tak přišlo ročně o pět milionů korun. Ale obyvatelé v blízkosti heren i rodiny gamblerů nám děkovali," zdůrazňuje Vícha.

Jedinými dvěma městy, která zatím mohou s miliony z hazardu počítat, jsou Orlová a Karviná. Ta si loni takto přišla na téměř 54 milionů korun, v Orlové to bylo něco přes 20 milionů.