Základní platy tam od ledna porostly o deset procent což se týká všech lékařů, zdravotních sester i ošetřovatelů. „Nárůst platů nás bude stát osm milionů korun. Zároveň se zvedla minimální mzda, takže si přilepší i sanitáři, uklízečky i pracovníci prádelny, což je navýšení o další milion korun. Dohromady tak do růstu mezd dáme devět milionů korun," řekl ředitel nemocnice Kamil Mašík s tím, že nemocnice, jejímž vlastníkem je město, poskytuje práci třem stovkám lidí.

Deset procent přidala od ledna svým zaměstnancům i Karvinská hornická nemocnice. „Zvýšení dělá deset procent. Zaměstnanci už podepsali nové platové výměry," uvedla ekonomická náměstkyně nemocnice Jarmila Nováková.

Stejně tak se o v průměru o deset procent zvýší platy zdravotníkům v Nemocnici Český Těšín, kterou provozuje společnost Agel.

Navýšení přichází v době, kdy v nemocnicích chybí především střední zdravotnický personál a bojují tzv. o každého člověka.

O deset procent se od ledna zvyšují platy zdravotnímu personálu krajských nemocnic, tedy v Karviné, Havířově a Orlové. „Týká se to lékařů, sester i technicko-hospodářských pracovníků," upřesni mluvčí nemocnic Radmila Fleischerová.

Problém, který v krajských nemocnicích vládou nařízené zvýšení mezd způsobí, se jmenuje nedostatek peněz. „V našich třech nemocnicích to znamená roční navýšení mezd v objemu 110 milionů korun. Z větší části to pokryje navýšení příspěvků od zdravotních pojišťoven, nicméně to nepokryje celou částku a o té se budeme muset bavit. Ten rozdíl činí zhruba 40 milionů korun," vysvětlil ředitel trojice nemocnic Josef Grochol. Nemocnice jsou už tak ve ztrátě.

Ředitel krajských nemocnic se netají tím, že bude chtít na tyto mzdové náklady získat peníze od zřizovatele, tedy kraje. „Budeme o tom jednat. Výsledek neumím předvídat," řekl Grochol.

Krajský úřad se zatím k placení staví zdrženlivě a doporučuje ředitelům svých nemocnic, aby šetřili a jednali se zdravotními pojišťovnami. „Celkem jde o 264 milionů korun. Teoreticky by to měla řešit úhradová vyhláška. Ta nám však příjmy zvedne jen o šest až sedm procent. Zbytek bude muset dorovnat zřejmě kraj. My však na to prostředky nemáme. Jednotlivé nemocnice si proto budou muset vydělat samy, případně dalším dohadováním se zdravotními pojišťovnami," řekl počátkem ledna náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.