Že přichází pravý čas na výměnu, si mnozí řidiči uvědomili až v souvislosti s předpovědí počasí, podle které v následujících dnech stoupnou teploty až ke dvaceti stupňům. 

Dají se proto očekávat fronty a obsazené rezervační systémy.

„Motoristé začínají přezouvat. Je to s menším zpožděním než v jiné roky. Předpokládáme, že zájem nyní stoupne. S ohledem na aktuální situaci kolem koronaviru děláme nyní po jednom autu. Řidič předá auto, odchází, pak se pro něj v dohodnutém čase vrací a odjíždí,“ řekl David Navrátil, majitel Pneuservisu Navrátil z centra Ostravy. 

Co se týče tolik diskutovaného dojíždění zimních pneumatik v létě, zde Navrátil zásadní problém nevidí. A to i přesto, že se tím vlastně připravuje o zisk z prodeje letních pneumatik. 

HLOUBKA DEZÉNU

„Zimní pneumatiky musejí být samozřejmě v pořádku. Ale vyhazovat je pouze kvůli tomu, že mají čtyři milimetry a pro další zimní sezónu jsou tak nepoužitelné, mi připadá nejen neekonomické, ale i neekologické. Podle mě je to velká ekologická zátěž,“ uvedl Navrátil a dodal:

„Pochopitelně je nutné hlídat hloubku dezénu 1,6 milimetru, což je hodnota pro letní pneumatiky,“ dodal Navrátil.

Pomalý rozjezd „přezouvací“ sezóny zaznamenali i v havířovském pneuservisu TG Pneu. 

„Bylo to způsobeno celkovou situací, ve které se nyní nacházíme. Teď se to ale změnilo. V našem objednávkovém systému máme plno na čtrnáct dnů,“ uvedl o víkendu spolumajitel a jednatel pneuservisu Petr Štípal, který potvrdil, že dojíždění zimních pneumatik v létě je mezi motoristy poměrně rozšířené. 

„Je pravda, že zimní pneumatiky mají trochu jiné vlastnosti. Na letním asfaltu je delší brzdná dráha, můžeme se bavit také o stabilitě. Na druhou stranu chápu, že lidé nejsou ochotni vyhodit zimní pneumatiku, která má čtyři nebo pět milimetrů. Je to ekonomická věc,“ uvedl Štípal.

K TÉMATU

 Minimální hloubka dezénových drážek zimních pneumatik je u osobních vozidel stanovena na čtyři milimetry. S menší hloubkou dezénu nelze v zimním období vjet na silnici, kde je souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. V létě je minimální hloubka dezénu bez ohledu na to, zda jde o zimní, či letní pneumatiky, stanovena na 1,6 milimetru

Pneuservis TG PNEU v Havířově.Zdroj: Deník / Pavel Netolička