Desítky stánků a food trucků se skvělým jídlem a pitím už tuto sobotu zaplní prostor bývalé arcibiskupské pily v Ostravici na Frýdecko-Místecku. Třetí letošní Pojez fest se bude konat v podhůří Beskyd.

„Srpnový Pojez fest jsme pořádali v srdci Jeseníků a teď chceme zájemce přilákat do další oblíbené turistické destinace. Kromě exotických specialit, budou návštěvníci moci ochutnat i regionální potraviny a vyzkoušet tak jídla, která jsou pro náš kraj typická. Je znát, že úroveň gastronomie u nás v posledních letech roste a jsem rád, že na Pojez festu můžeme představit zástupce těch nejlepších restaurací, kaváren, barů, farem i podniků, které v kraji máme. Zároveň Pojez pomáhá i začínajícím podnikatelům nebo zástupcům menších podniků, kteří mají kvalitní nabídku. Díky Pojezu získají kontakty, dodavatele i zkušenosti a s ostatními členy mohou sdílet i určité know-how,“ řekl Deníku hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška s tím, že Pojez festy si během dvou let svého konání našly své fanoušky.

Odstraňování následků větrné kalamity na kopci nad česko-slovenským hraničním přechodem Šance / Milošová, 6. 9. 2023.
Následky větrné kalamity. Zákaz vstupu do lesů v Beskydech, potrvá týdny

„Málokterá krajská akce si získala tak velký ohlas. Program Pojez je inspirací i pro okolí, oslovují mě zástupci ostatních krajů, že by rádi půdorys Pojezu převzali. Chceme proto v úspěšném projektu pokračovat a věřím, že příští rok si Pojez festy v kalendáři gurmánů a fanoušků dobrého jídla a pití opět najdou pevné místo.“

Pojez festy jsou součástí celoročního programu Pojez. „Snažíme se zviditelnit kvalitní podniky v našem kraji i osobnosti, které za nimi stojí. Pojez je jedním z našich stěžejních projektů a ukazujeme turistům, že k nám mohou zavítat nejen za technickými památkami, kulturními a sportovními akcemi a krásnou přírodou, ale i za lahodnými gastronomickými zážitky,“ řekl jednatel krajské centrály cestovního ruchu Moravian-Silesian Tourism Petr Koudela s tím, že do Pojezu je zapojeno už skoro padesát podniků v kraji a přibývají další. V sobotu se na gastrofestivalu objeví mnohé z nich.

Pivo a restaurace ve Frýdku-Místku, září 2023.
Zdražování piva ve Frýdku-Místku. Kde to zatím neřeší a u koho to naopak přijde

„Návštěvníci Pojez festu budou moci zhlédnout live cooking show a připravené speciality hned ochutnat. Program pro celou rodinu bude v dětské zóně Technotrasy, připravena bude pro malé i velké i parkour show a workshopy. Na hlavním pódiu pak k večeru vystoupí skupina Jelen,“ upřesnil Petr Koudela.

 

Na akci bude vypraven zvláštní vlak. „Lidé sice mohou za poplatek na vyhrazených místech zaparkovat, ale abychom předešli možným dopravním komplikacím, nechali jsme vypravit zvláštní vlak, který bude označen logem Pojez. Lidé taky mohou využít běžnou autobusovou dopravu. Mohou také auto nechat na parkovišti například ve Frýdlantu nad Ostravicí a svézt se vlakem nebo autobusem do Ostravice a předejít tak problémům s parkováním,“ uzavřel hejtman Jan Krkoška.

Veškeré informace včetně jízdního řádu zvláštního vlaku zájemci najdou na webových stránkách pojez.cz.