Ale hlavně žádají město, aby postavilo další halu, kterou by si firma pronajala a mohla rozšířit výrobní kapacity.

„Máme obrovský nárůst zakázek, mohli bychom více vyrábět, a proto potřebujeme rozšířit výrobní i skladovací prostory. Město jsme opakovaně žádali, zda by nepostavilo na své náklady další halu, kterou bychom si dlouhodobě pronajali," řekl minulý týden na zasedání zastupitelstva Lukáš Buchta ze společnosti Stant Manufacturing.

Radní, kteří žádost firmy opakované odmítli, jsou toho názoru, že město nemůže do tak riskantního podniku a z obecních peněz vydat desítky milionů. „Chápeme vaši situaci, ale myslím, že město vychází firmě vstříc, už třeba tím, že snížilo nájemné ve stávajících prostorách o třicet procent," řekl náměstek primátora Jan Wolf (ČSSD).

„Novou halu po nás opravdu nechtějte," řekl zástupci firmy primátor Tomáš Hanzel (ČSSD). „To by potom mohli přijít i další, že chtějí, abychom jim postavili halu. Do této situace se nechceme dostat," řekl.

Navrhl, ať firma Stant osloví nějakého developera, který pro ně halu postaví. Město by mu prodalo pozemek.

Načež zástupce české pobočky americké společnosti vyrábějící komponenty pro automobilový průmysl Lukáš Buchta sondoval, zda je možná další debata s vedením města na toto téma. „Na tahu jste vy. Nevím, co bychom ještě mohli vymyslet, každopádně platí, že město halu stavět nechce," řekl náměstek primátora Jan Wolf. Zastupitelé jeho slova vzápětí potvrdili, když odsouhlasili usnesení, že město pro firmu halu stavět nechce.

Lukáš Buchta na to reagoval slovy, že šéfové české pobočky mají od svých amerických nadřízených jasný příkaz: pronajmout pro rozšířenou výrobu nové prostory. „Momentálně nemáme na výběr: buď seženeme novou halu, nebo se budeme stěhovat. Uvažujeme o Českém Těšínu nebo Ostravě," řekl Lukáš Buchta. Definitivní rozhodnutí ale podle něj musí učinit jeho nadřízení.