Ty internetové obchody spustily hned 25. prosince, kamenné prodejny si pak kvůli zákonnému omezení musely počkat do středečního rána.

Na slevy zimního oblečení, obuvi, hraček, sportovních potřeb, domácích spotřebičů či elektroniky, které nejčastěji dosahují poloviny původní ceny, lákají zákazníky i obchodníci na Karvinsku. Podle vlastních slov přitom do konce roku očekávají až čtyřnásobný nárůst tržeb.

„Povánoční slevy si naši zákazníci oblíbili. Důvodem jsou výhodnější ceny a větší klid při nakupování. Dny po Vánocích si lidé vybírají také tehdy, když chtějí někomu dát vánoční dárek o pár dní později,“ přiblížil situaci Aleš Pavlík, manažer spotřebního zboží Tesco, kde slevy dosahují až pětasedmdesáti procent.

Jeho slova pak potvrdila i jedna z prodavaček karvinské prodejny oděvů C&A, podle které je návštěvnost v těchto dnech stejně vysoká, jako v nákupní horečce těsně před Štědrým dnem. Řada lidí se přitom tradičně soustředí hlavně na zlevněné zimní oblečení.

„Dostal jsem od rodičů pod stromeček peníze na novou zimní bundu, tak proč toho hned nevyužít,“ vysvětlil zákazník karvinského obchodního centra Tomáš Dostál s tím, že obvykle v rámci povánočních výprodejů míří hlavně do obchodů s elektronikou.

„Už od listopadu si pomalu dělám seznam, co bude potřeba koupit. Nezdá se to, ale díky slevám tak můžu ušetřit tisíce,“ doplnil Dostál.

Obchodníci očekávají, že se prodejny v těchto dnech budou plnit nejenom lidmi, kteří touží výhodněji nakoupit, ale i těmi, kteří přijdou vyměnit či vrátit nevhodný vánoční dárek.