„Vážení přátelé. V pátek 1. dubna 2022 Pradědova galerie konečně otevírá. Vzhledem k tíživé situaci jsem se rozhodl, že letos Pradědova galerie zdražovat nebude. Těším se na vás,“ vzkázal svým příznivcům řezbář Jiří Halouzka, který je známý svou pracovitostí a nekonečnou fantazií.

Můžeme si být jisti, že po tříměsíční pauze se Pradědova galerie rozrostla o nové sochy.Jeho sochy slona, koně, anděla, čápa, medvěda, sovy, žraloka nebo surikaty jsou spojením uměleckého talentu a řemeslné zručnosti.

Červenec 2021: Pradědova galerie u Halouzků leží v Jiříkově, kousek od hranice mezi Olomouckým a Moravskoslezským krajem.
Do Pradědovy galerie v Jiříkově míří davy. Fascinující svět stvořil rekordman

Návštěvníci mohou nejen posedět na dřevěných zvířatech, ale také nakouknout do výběhů či voliér s živými zvířaty. Vánoční atmosféru mezi betlémy můžeme v Pradědově galerii zažívat celoročně. Na děti tu čeká svět pohádek z horské říše pod ochranou Praděda, dobrého vládce Jeseníků. Pradědova galerie je ideální tip na výlet pro celou rodinu. Dokonce tu mají i kolotoč, houpačky a prolézačky.

Tip na výlet za každého počasí

Díky rozlehlým zastřešeným prostorám dokáže Pradědova galerie návštěvníky potěšit ať už jsou venku sněhové závěje nebo průtrž mračen. Nový ateliér se zimní zahradou je místem, kde se děti zabaví u originálních dřevěných hraček. Dospělí si tu mohou třeba vychutnat kávu.Výletníci si musí na Pradědovu galerii u Halouzků vyčlenit dost času, pokud ji chtějí vidět celou. Osmihektarový areál má spoustu zákoutí, která lákají ke hrám, pohybu nebo k odpočinku.

Pod Jiříkov spadají také místní části Kněžpole, Křížov, Sovinec a Těchanov.
Matonoha, Liška i Brzobohatý, kouzlo Jiříkova a Sovince je zvěčněno ve filmech

„Vytvořil jsem jednosměrnou obchůzku, kde se lidé navzájem nepotkají,“ zve do svého království Jiří Halouzka, který kromě vlastní galerie stíhá také řezbářské workshopy a různé zakázky.

Čapí hnízdo pro Babiše

Galerii dominuje největší socha vládce Jeseníků děda Praděda, která je vysoká přes 10 metrů. V Pradědově galerii mezi sochami nechybí ani obří čapí hnízdo, protože sochy v nadživotní velikosti vždy byly vášní Jiřího Halouzky. Například Andrej Babiš si u něj objednal obřího čápa pro farmu Čapí hnízdo.

„Viděl mou sochu Praděda ve Vrbně pod Pradědem na akci Lesní slavnost Lapků z Drakova, ale už znal mou tvorbu. A jestli bych dokázal udělat čtyřmetrového čápa,“ vzpomínal Halouzka na první setkání s Babišem.

Práce řezbáře Jiřího Halouzky.Práce řezbáře Jiřího Halouzky.Zdroj: Deník/Dalibor Otáhal

Lovec českých i světových rekordů

Celoživotní dílo Jiřího Halouzky bylo oceněno zapsáním do Oxfordské encyklopedie významných osobností. Také je držitelem čtyř světových a 25 českých rekordů, které byly zapsány do Guinessovy knihy rekordů.

Pradědova galerie u Halouzků
Největší betlém na světě i peklo jako z pohádky. Navštivte Pradědovu galerii

Halouzkův betlém obsahuje přes 250 ručně vyřezávaných figur v životní velikosti a nadále se rozrůstá. Betlém byl vystaven u příležitosti světového kongresu betlémářů v Hradci Králové, kde byl oceněn titulem „Největší betlém na světě“. V roce 2008 bylo v Jiříkově otevřeno Muzeum betlémů od dalších tvůrců.Jen pár kroků od galerie se nachází kostel sv. Michaela Archanděla ze 14. století. Také kostel se stal součástí galerie a nabízí například unikátní velké létající anděly přímo nad oltářem nebo dvoumetrový šestiramenný lustr z jednoho kusu dřeva.