Očekává se, že lidé budou letos trávit dovolenou spíše v tuzemsku a provozovatelům restaurací v Ostravě svítá naděje na částečné „zahojení se“. I díky tomu, že si mohou otevřít předzahrádku zcela bez poplatku.

Některé radnice či soukromníci živnostníkům odpouštěli nájem za mnohdy až čtvrtletní martyrium, nyní živnostníci řeší své předzahrádky, v nichž vidí naději na spásu. A podpora je zde ještě vydatnější.

Prozatím do července odpustí poplatek za užívání veřejného prostranství majitelům restaurací s předzahrádkami porubská radnice. „Už několikrát jsme ukázali, že porubským živnostníkům chceme pomáhat. Je pro nás důležité, aby Poruba měla hustou síť obchodů a služeb, které mohou obyvatelé využívat,“ řekla starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová s tím, že poplatek je prominut na období od 14. března do 9. července.

JEDNOTNÉ RADNICE

Ke stejnému kroku přistoupila i radnice Moravské Ostravy a Přívozu. „Rozhodli jsme se podpořit život v ulicích obvodu. Obvod proto promine místní poplatek za užívání předzahrádek, a to prakticky na celou sezonu od 1. března,“ řekla Deníku mluvčí radnice Hana Šromová.

A nejinak k provozovatelům předzahrádek přistoupil největší ostravský obvod Jih, k. „Budeme promíjet místní poplatek za užívání předzahrádek, sloužících k podávání občerstvení mimo provozovnu, a to od 1. května do 9. července,“ uvedla mluvčí Jihu Gabriela Gödelová.

AŽ DO KONCE ROKU

Jednotlivé radnice poplatek odpustily shodně k počátku července proto, jelikož na městě se připravuje změna vyhlášky, která má poplatek za předzahrádky odpustit od 10. července celoplošně napříč městem.

„Změna vyhlášky je připravována na červnové zastupitelstvo tak, aby majitelé předzahrádek v celém městě byli od placení poplatku osvobozeni od 10. 7. 2020 do konce roku,“ uvedla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

KOLIK JICH PŘIBUDE?

Odpuštění poplatku na celý rok s ohledem na stávající stav nic nestojí v cestě, nicméně v opačném případě jsou obvodní radnice připraveny ulevit od poplatku i nadále. A doufají, že počet předzahrádek v ulicích letos i díky tomuto kroku poroste. Například na Jihu jich nyní evidují přibližně 35, v Moravské Ostravě téměř třikrát tolik.

„Doufáme, že současný počet devadesáti předzahrádek bude navýšen a přispěje k životu města,“ věří Hana Šromová z radnice v centru města s tím, celkový výpadek příjmů městského obvodu by činil do prosince asi 930 tisíc korun.

A jak velká že to pro živnostníky bude pomoc? „Nepočítám-li poplatek 500 korun za vyřízení, tak v centru města jde o částku 75 korun za metr čtvereční za měsíc,“ řekl Deníku majitel La Petite Convesation David Girten, který na své třicetimetrové předzahrádce ušetří měsíčně 2250 korun. Větší živnostníci víc.