K poslednímu lednu letošního roku bylo bez práce 21 939 lidí, což je zhruba o 1400 méně než v lednu 2014. Je to nejvyšší meziroční úbytek od roku 2009 6,1 procenta.

Proměnila se i struktura volných míst. Kvůli již dříve avizovanému propouštění v těžební společnosti OKD, se rapidně snížil zájem o horníky, ale též o pojišťováky, prodejce po telefonu či finanční makléře.

Naopak velká poptávka byla v lednu po ošetřovatelích a příbuzných pracovnících ve zdravotnických a sociálních zařízeních, obchodních zástupcích, všeobecných zdravotních sestrách, číšnících a servírkách, montážních dělnících a práce by byla i pro stavební a provozní elektrikáře.

Zatímco meziroční srovnání počtu lidí bez práce vychází pozitivně, když porovnáme prosinec 2014 s lednem 2015, zjistíme, počet uchazečů o práci se zvýšil o jedno procento, tj. 238 osob. Počet nově evidovaných osob se oproti prosinci 2014 zvýšil o 572 osob.

„Na počtu nově evidovaných uchazečů se podílelo 6,3 procenta bývalých zaměstnanců OKD. Ti ukončili pracovní poměr převážně na základě říjnového vyhlášení hromadného propouštění zaměstnanců. Polovina z nich pracovala v předchozím zaměstnání jako důlní dělník horník," uvedl ředitel Úřadu práce v Karviné Dalibor Závacký.

Dodal, že nadějná čísla jsou také v kolonkách Ženy a Absolventi. „Meziročně klesl také počet žen, absolventů škol a mladistvých po ZŠ a dosažitelných uchazečů."

Pokud jde o čísla, během ledna se podíl nezaměstnanosti zvýšil mimo Orlovsko a Českotěšínsko u všech dalších mikroregionů, nejvíce pak na Bohumínsku (+0,26 procenta). Na Orlovsku klesl podíl o 0,02 procenta a na Českotěšínsku se nezměnil. V rámci okresu podíl nezaměstnanosti meziměsíčně vzrostl o 0,11 procenta.