Největší poptávku po nových zaměstnancích má už dlouhodobě společnost OKD. Shání téměř tři stovky lidí k obsluze důlních strojů včetně horníků. Nových zaměstnancům dokonce nabízí čtyřicetitisícový náborový příspěvek. Jak ale potvrzuje mluvčí OKD Ivo Čelechovský, firma stále nemůže sehnat dostatečný počet lidí, jaký by potřebovala.

Podobě bojuje s nedostatkem lidí také společnost ROBE Lightnings, která zahajuje výrobu na Novém Poli v Karviné. „Situace je taková, že už hledáme lidi i v polském příhraničí. Do našich provozů sháníme především elektromechaniky, ale i opraváře strojů. Cesta je to trnitá,“ posteskl si ředitel karvinské pobočky Radim Slíva. Problém je podle něj v tom, že stávající systém sociálních dávek lidi nenutí pracovat. Alespoň ne oficiálně.

Velká poptávka je ale také po pracovnících ostrahy a bezpečnostních agentur, obsluze vysokozdvižných vozíků, řidičích nákladních aut, prodavačích, kuchařích, elektromechanicích, zednících, nástrojařích a dalších řemeslných profesích.

Pokud jde o absolutní čísla, ve srovnání prosince 2016 – prosince 2017 se počet evidovaných na úřadu práce v rámci okresu snížil o téměř čtyři tisíce lidí. Letos v prosinci jich bylo 14 223, v listopadu 14 311. Míra nezaměstnanosti v okrese dosáhla 8,14 procenta (v prosinci 2016 byla 10,33 procenta), díky čemuž Karvinsko stále vévodí statistikám v rámci celé republiky.

Nejvíce lidí bez práce je nadále v Karviné a blízkém okolí (9,51 procenta), v Orlové (8,65 procenta), v Havířově (8,29 procenta. Nejnižší čísla hlásí Bohumínsko (5,57 procenta).